Alc. Bátori Géza, Bors község polgármestere
A most végéhez közelgő mandátum elejére esett a koronavírus járvány, ami Bors község számára, mint határátkelővel rendelkező település, többlet terheket rótt. Hogyan élte meg azt az időszakot?
Komoly döntés előtt álltunk, hiszen arra lehetett számítani, hogy több tízezer román állampolgár tér haza rövid idő alatt. Az első javaslat úgy szólt, hogy valamennyien itt maradjanak a megyében. Azzal tisztában voltam, hogy mi itt a községben nem tudunk több ezer polgárt elhelyezni, azt az ötletet sem támogattam, hogy a sportcsarnokot használjuk erre a célra, hiszen egymást fertőzték volna meg az emberek. Végül az Iris Hotelt alakítottuk át erre a célra, ahol 77 lakrészt lehetett egy ideig erre a célra használni, amúgy ez a hotel a község tulajdona, még visszatérünk rá. Végül azok az emberek, akik nem Bihar megyei illetőségűek voltak, mehettek tovább, szervezett formában, rendőri kísérettel. Bizony, ez nem volt könnyű időszak, hónapokig erre kellett koncentrálnunk.
Ha már szóba került a határ, miként érinti a községet, melyhez két közúti átkelő tartozik, a remélt teljes schengeni csatlakozás? Egyáltalán a napokban átadott elkerülő út tehermentesítette valamelyest a régi átkelőhöz vezető út forgalmát?
Valamelyest valóban érződik a hatása. Most azt látjuk ugyanakkor, hogy hétvégenként Bors I-nél és Bors II-nél is kamionsorok keletkeznek, komoly sorok, a forgalmat is akadályozva az új szakaszon. Bízom benne, hogy a csatlakozás után a kamionsorok eltűnnek, bár ebben ma nem vagyok biztos. Közben mi már készítjük a terveket az utak modernizálásával kapcsolatban, arra a szakaszra gondolok, ami Nagyszántónál éri el az országhatárt, ott közvetlen átjárás lehet a csatlakozás után, persze ehhez a magyarországi fél egyetértése, közreműködése is szükséges.
Csak minőségi beruházást érdemes
Hogyan tekint vissza több mint három évtizedes eddigi polgármesteri működésére?
A polgármesterség könnyű szakma, ha nem csinálsz semmit. De ha belemész projektekbe, ezek kivitelezésébe, akkor rengeteg feladatot jelent akár a legkisebb projekt is. Besegíthet egy konzultáns cég, de nem biztos, hogy minden tekintetben kellő tapasztalattal rendelkeznek. Egy közbeszerzés esetében igen, egy pályázat esetében ugyancsak, de a műszaki terv megvalósításánál, ahol szakmérnökökre van szükség, már nem biztos. Nekünk viszont rendelkezésünkre állnak ezek a szakemberek. Nagyon fontos egy-egy beruházás minősége, mert ha nem elég jó, akkor egy idő után nekünk gyűlik meg a bajunk vele. Mondok egy példát. Mezőgazdasági utat építettünk Kisszántónál. Olyan talajt talált a kivitelező az erdő mellett, hogy ha ott elment egy autó, hullámzott az egész út. De szólt a kivitelező, hívtuk a tervezőt, s lennebb vitettük az út alapját egy méterrel, sziklakővel feltöltve. Ha a beruházó akkor nem szól, utólag védekezhetett volna azzal, hogy ő a terv szerint járt el. Így idejében és olcsóbban megoldottuk.
Vegyük akkor sorra a befejezett, munka alatt álló, illetve még a pályáztatás fázisában lévő projektjeiket!
Kezdjük egy kisebbel, sikerült beindítani egy kistermelői piacot, nagyon örülök, hogy ez megvalósult. Szorgalmas emberek élnek a községben, s itt lehetőségük van arra, hogy a terményeiket értékesíthessék. De a vásárlók közül is kikerülnek helybeliek, persze sok az érdeklődő Váradról is.
Egy másik fontos eredményünk a kisszántói kaszárnya felújítása, átalakítása. Itt 11 lakást alakítottunk ki fiatal családok részére. A lakrészek már készen vannak, most következik ezek kiosztása. Jóváhagytuk az erre vonatkozó szabályzatot, mindenképpen családosoknak szánjuk, család alatt értve azt is, ha egy anya a gyermekeivel költözne oda. Az alapfeltétel, hogy helyi lakosok legyenek.
Korszerű mezőgazdasági utakon
Mi a helyzet a község útjaival?
Számomra nagyon fontos volt a községi mezőgazdasági utak korszerűsítése. Több tíz kilométernyit csináltunk meg, s mindet helyi forrásból. A rossz minőségű, gödrös utak bizony a mezőgazdasági gépeket is tönkreteszik egy idő után. A folyamat még nem zárult le, de ezek jelentős részével már megvagyunk. A cél az, hogy minden jelentős parcellához el lehessen jutni aszfaltozott mezőgazdasági úton. Egy másik projektünk a falvakon kívüli beltelki utak feljavítása volt, ezeket is modernizáltuk. Fontos kiemelnem, hogy ezek a munkálatok a közséh mind a négy falujában folytak, belterületeken és külterületeken egyaránt.
Milyen egyéb infrastrukturális fejlesztést emelne ki?
Van az ipari parknál egy víztisztító állomás, amit mi modernizáltunk. Egyelőre ez vette át Bors és Szentjános szennyvizét, ugyanis a meglévő éppen átalakításon megy át.
Amúgy hatalmas beruházásunk volt a vízellátás modernizálása, áttértünk a gravitációs rendszeről az úgynevezett hidroforos rendszerre, ami az ellátás stabilizálásával jár, ugyanis úgynevezett vonalvégi motor biztosítja a folyamatos ellátást, akkor is, ha bármilyen üzemzavar van. Az egész rendszert folyamatosan tudjuk monitorizálni. Tehát állandó rálátásunk van arra, hogy mi történik a község vízellátásában. (Ezt a rálátást beszélgetésünket követően a polgármester be is mutatja, gyakorlatilag a rendszer valamennyi részét élőben tudja a képernyőn követni, s ha kell, be is lehet avatkozni.) Fontos hozzátennem azt is, hogy mi saját vízellátó céggel rendelkezünk.
Egy másik, korábban befejezett beruházásunk volt Kisszántó és Nagyszántó szennyvíztisztítása. Kialakult egy kanalizálási rendszer, szintén vákuumos, jó minőségű tisztított víz hagyja el a tisztítóállomást.
Milyen változások, fejlesztések valósultak meg a község szociális, oktatási stb. intézményeiben?
Van nekünk egy idősekről gondoskodó otthonunk, amelynek a bővítése vált időszerűvé. Két beruházást vittünk végig, most van folyamatban a harmadik. A manzárdrészt teljesen beépítettük, ezáltal 28 fővel tudtuk növelni az otthon kapacitását. Fontos fejlesztés volt a szárítóberendezés beépítése, ami felgyorsítja a ruhák tisztítását. Az otthon külső falait újrafestettük.
Iskoláinkra térve, ezek jó állapotbnan vannak, a borsi tanintézmény kapott egy bővítést, továbbá fejlesztéseket eszközöltünk. Ezek a fejlesztések a község iskoláját a megye legjobban felszerelt tanintézményei közé emelték. (Az idősek otthonáról, illetve az iskoláról lásd cikkeinket a 2. és a 4. oldalon.)
Járdákat térkövekből
Milyen további kisebb-nagyobb projektek vannak még a tarsolyában?
Egy másik munkánk volt a közvilágítás modernizálása. Az országút kivilágítását teljes mértékben mi finanszíroztuk a környezetvédelmi alapból. Most már az ipari parkban is ledes égők világítanak, ezt a rendszert is számítógéppel irányítjuk.
Térfigyelő kamerából több mint száz működik, a rendszer bővítése folyamatos. A rendőrség rendszeresen kikéri hivatalos formában a felvételeket, elsősorban balesetek alkalmával. A menekültekkel kapcsolatban a határrenőrség szokta kikérni a képeket, megesik, hogy autóval kihoznak ide embereket, azt mondják nekik, hogy onnan pár lépés a határ, holott lehet, hogy néhány kilométerre van. Ilyen helyzetekben az embercsempészek autóit lehet beazonosítani.
Úgyszintén helyi forrásból készült másik jelentős beruházásunk a járdák építése. Borson és Szentjánoson készült a legtöbb, de egy kevés már Nagyszántón is. Ezt a programot folytatjuk. A járdákat azért építjük térkőből, mert egyfelől esztétikus, másrészt az az előnye, hogy ha bármilyen bontásra van szükség, vezeték építésére, javítására, akkor ezt nem kell feltörni, hanem később újra lehet rakni. Több tíz kilométernyi járdáról beszélünk, ami térkőből nem kevés.
Utakról már több szó esett, itt kell említenem, hogy kerékpárutak is készülnek. Az egyik a borsi ipari parktól Nagyszántóig, a másik a községünket köti majd össze Biharral, míg a harmadik a Körös gátján haladva jut el Nagyváradig.
Közalkalmazotti lakások is épülnek a község területén, két ikerlakás már készen van, s még épül újabb kettő.
Ugyancsak fontos tervünk, hogy 10 elektromos üzemanyagtöltő állomást szerelünk fel a község területén.
Aquapark és uszoda
Beszéljünk olyan témákról is, melyek egyelőre a tervel, pályázatok szintjén vannk?
Nagyon nagy tervünk egy aquapark létrehozása. Hamarosan indul egy erre vonatkozó pályázat, meg kell próbálni Amióta polgármester vagyok, nem volt ilyen lehetőségünk.
A termálvíz adoitt ehhez a tervhez?
Igen, van termálvizünk. Egy korábbi beruházásunk volt az Iris Hotel geotermális energiával való ellátása, fűtése. A hotelhez 4 bar nyomással megy a 80 Celsius fokos víz, hőcserélőkkel fűti a hotelt. Ott is kellene még egy kis medence, hogy a visszasajtolás előtt hasznosíthassuk a megmaradó hőt.
Egy másik tervünk azt célozza, hogy hozzunk létre egy második ipari parkot 70 hektár területen, ami megvalósulása esetén a község saját bevételeit megkétszerezné. Erre a tervre még keressük a finanszírozást. Igazából a gyorsforgalmi út elkészülése felértékelte a községet, hiszen innen közvetlenül lehet eljutni az autósztrádára. Ha van út, gáz, villanyáram, akkor a vállalkozások szívesen megtelepszenek. Ma Bors a jövedelemadókból származó bevételek tekintetében Nagyvárad után a második Bihar megyében.
Négy olyan pályázatunkat is említeném, amelyek Cseke Attila fejlesztési miniszterségéhez köthetők. Épül egy ANL tömbház 24 lakrésszel Borson. Sportcsarnok épül Biharszentjánoson, ami az iskolát is kiszolgálja majd. Ugyancsak jóváhagyták már egy uszoda építését, ami nem tévesztendő össze az aquaparkkal, amúgy mindkettő Bors és Szentjános között épül, közvetlenül a Celestica cég mellett. Az uszodánál is tudjuk majd hasznosítani a geotermális energiát. Szentjánoson víztisztító állomás épül. Ezek mind aláírt szerződések, már a műszaki tervek is megvannak.
Mi a helyzet a földek, területek telekkönyvezésével?
Ez ma már nem okoz problémát, Bors község teületén a teljes kataszterezés megtörtént. Minden polgárnak betelekkönyveztettük a területét. Segített, hogy jó volt az együttműködésünk a földhivatallal. (A polgármester ez esetben is számítógépen mutatja meg a rendszer működését.)
Bors község Nagyvárad közvetlen közelében fekszik. Hogyan látja ennek előnyeit és hátrányait?
Kétségtelenül mindkettőre lehet példákat említeni. Én azt gondolom, lehet választani. Vagy lemaradunk, s akkor az ifjúság elköltözik innen, vagy próbálunk lépést tartani és akkor a fiatalok többsége itt marad. Éppen tegnap beszéltem egy borsi fiatalemberrel, aki Németországból üzente: jövök haza! Keményen dolgozott kint pár évig, félretett a keresetéből, de itthon szeretne házat építeni. Aki úgy érzi, hogy felelős a településért, ahol él, annak el kell mennie szavazni, mert fontos, hogy ott legyünk, ahol a döntések születnek, Bors erre szerintem igazán jó példa.