A sárdobálás nem egy járható út, nem szeretném folytatni
BUDAI TAMÁS micskei születésű, 36 éves fiatalember, aki 2007 óta dolgozik a községközpontban, a polgármesteri hivatal rendszergazdájaként. Családi körben, szüleivel mezőgazdasággal is foglalkozik, fóliasátorban termesztenek zöldségféléket. A júniusi önkormányzati választáson az RMDSZ színeiben indul Vámosláz község – ahová Micske tartozik – polgármesteri tisztségéért.
Tripó István volt polgármester említette, hogy még az ő idejében alkalmazták Önt a községházán, s szívesen emlékszik a tehetséges fiatalemberre…
Igen, nagyon sokat tanultam tőle, és az évek alatt nagyon-nagyon sokat láttam, tanulhattam, fejlődhettem ezen a téren. Úgy gondolom, hogy a közigazgatást ma már nagyjából átlátom, azt, hogy hogyan működik. A megszerzett tapasztalataimat szeretném kamatoztatni a közösség javára azzal, hogy képviselhessem őket, mint polgármester. Korábban tanácsos sem voltam, ez egy számomra is teljesen új kihívás. Igazából azért ott voltam mindig, segédkeztem, de nem vállaltam hasonló választott szerepet.
Ingyen telket ifjú házasoknak
Hogyan jutott most erre az elhatározásra? Azért is kérdezem, mert ez a község nem könnyű terep. Hét falu, etnikailag sem egyszerű a helyzet. Elöregedés is van, szegénység is van.
Szóval nem lehet könnyű feladat annak, aki itt akar ma polgármester lenni.
Ez így van, jól látja, de úgy gondolom, hogy nekem és a csapatomnak vannak olyan tervei, víziói, amik előre tudják lendíteni a közösséget. Első nagy problémaként tudnám említeni a munkahelyek hiányát, ami ellen, azt gondolom, hogy ha jól átgondoljuk, akkor tudunk tenni. Volt két üzemünk, amelyek bezártak, azok helyére kellene keressünk befektetőket, amiről úgy gondoljuk, hogy nem lehetetlen vállalkozás. A második probléma az elöregedés, ezzel párhuzamosan a fiatalok megtartása. Mert ha nem tartjuk meg a fiatalokat, akkor nem látunk előre jövőt, és szeretnénk ebbe az irányba is, akár uniós forrásokat igénybe véve lépéseket tenni. Azt szeretnénk, hogy bevezethessük azt, hogy a fiatal házasoknak ilyen ingyen építési telket biztosítsunk az önkormányzat területeiből.
Mi az, ami jelenleg infrastruktúra tekintetében hiányzik a községben?
Infrastruktúra tekintetében Micske úgy gondolom, hogy egész jól áll. A községre egészét nézve vannak még hiányosságok, ami a kanalizálást illeti, az nem minden településen van kiépítve, az ivóvízhálózat viszont már megoldott mindenhol. Az utak most már nagy részben jók vagy jók lesznek, mert a folyamatban lévő pályázatok ezt is orvosolják. Aztán amire még szükségünk van, az a földgázhálózat bevezetése, úgy néz ki, hogy az is alakulóban van. Mivel a fővezeték itt Poklostelek és Vámosláz közelében megy el, onnan fogják vezetni remélhetőleg rajtunk keresztül a többi település felé, s tovább Széplak irányába.
Az előbb úgy fogalmazott, hogy én és a csapatom. Ez azt jelenti, hogy nem egyedül vág neki ennek a kampánynak?
Igen, a csapatomról úgy gondolom, hogy elsősorban azok tudnak segíteni, akik tanácsosi szerepet vállalnak, valamint a háttérben segédkező barátaink és más lakosok, akiket érdekel a közösség jövője és helyzete. Vannak köztük olyanok, akik már tapasztalt tanácsosok, évek óta ott vannak, akár 16 éve is. Ugyanakkor vannak köztük olyanok, akik számára teljesen új ez a dolog, és úgy gondolom, hogy minden területről, az oktatás részéről, az egészségügy részéről, az egyházak részéről is van támogatónk, olyan micskeiek, akik szerepet szeretnének vállalni, és egy közös célt szolgálni.
Lehetőség a vámoslázi strandban
Ahhoz, hogy sikeres legyen a júniusi választás, valószínűleg jónéhány román szavazót is meg kell győzzön arról, hogy Önre szavazzon. Gondolom, az évek során megismerték Budai Tamást a polgármesteri hivatal alkalmazottjai, már román községbeliek, tehát lehetnek jó személyes kapcsolatai. Hogyan szólítaná meg a román választópolgárokat?
Természetesen azáltal, hogy ott dolgozom, ismerem az ő problémáikat is. Ezekre a problémákra próbálunk majd közösen megoldást találni. Elsősorban jó kommunikációra van szükség, arra, hogy beszéljük meg a problémákat, mit szeretnének ők az ő településeiken. Ha ezt őszintén megbeszéljük, akkor úgy gondoljuk, tudunk rá megoldást találni. Konkrét példát is említenék, Vámoslázon működik egy termálvizes strand, amelynek évek óta különböző okok miatt elmaradt a fejlesztése. Úgy gondoljuk, s mondhatom ezt az egész község nevében, hogy nagy potenciál van benne, amit mindenképpen ki kellene aknázni, hogy feljavítsuk és bővítsük a strand szolgáltatásait. Volt már erre kezdeményezés. Egyelőre nem sikerült végigivnni, de ez is a célok között van. Azt is meg kell említenem, hogy a román falvakban hiányos a csatornahálózat. És nyilván nekünk is az az érdekünk, hogy a románok és magyarok közösen jól érezzék magukat ebben a községben.
Mindent, ami tőlünk fog telni, azt megtesszük, az ő irányukba is nyitottak vagyunk, nyitottak vagyunk a kommunikációra is, az együtt dolgozásra is. A szavazatok tekintetében a választást illetően azt gondolom, hogy számíthatunk ott is néhány ember szavazatára. Van, ahol még működnek ezek a sztereotípiák, hogy ne magyar legyen, de mi ennek ellenére nyitottak vagyunk. Vannak példák, ahol túl tudtak lépni az etnikai határokon, lásd Tóti községet.
Átszeli a községet a sztráda
Tételezzük fel, hogy június 10-e hétfő van, túl vagyunk a választáson és az mondjuk kedvezően alakul az Ön számára, a micskei magyarság számára. Hogyan látja, mik lennének az első lépései, van egyáltalán egyfajta terve arra, hogy hogyan fogjon hozzá a munkához?
Mindenképpen átértékeljük az eddig elért munkákat, sikereket, veszteségeket, és megkezdenénk a még elérhető uniós pályázatok kiaknázását. Úgy gondoljuk, hogy amit lehet, azt megpróbáljuk a pályázatok terén megvalósítani. Aztán a munkahelyekkel kapcsolatban, amit mondtam, hogy nagy probléma, megpróbálunk befektetőt keresni. Már jelezték néhányan, hogy lenne rá bennük hajlandóság. Nyilván, ha odakerülünk, akkor tudunk jobban érdemben beszélni róla, hogy hogyan és mint lehetne közreműködni ebben.
Jut eszembe, ha végre elkészül a sztráda, ami innen Tóti felé tart, egész közel lesz a községhez, ugye? Ez vonzerőt jelenthet a befektetőknek.
Sőt, az út kettőbe fogja szelni a községet. Itt Micske határa és Vámosláz között jön, utána Micske határa és Pokrostelek között kerüli ki a településeket, haladva tovább.
Lehet tudni, hogy legközelebb hol lesz lehajtó?
Csak Terebesen, ide kilenc kilométerre. Logisztikai szempontból ez nem nagy távolság.
Milyen egyéb tervei vannak?
Az a helyzet, hogy nálunk az utóbbi időben a közbiztonsággal akadt némi probléma, és erre is szeretnénk megoldást keresni, konkrét javaslatot tenni. Szeretnénk egy önkéntes csapatot, polgárőrséget létrehozni, amihez szintén a hivatal támogatására van szükségünk.
Térfigyelő kamerák vannak Micskén?
Vannak jelenleg, de azok is bővítésre és felújításra, cserére szorulnak, leginkább az a hiányosság, hogy rendszámfigyelő kamerák jelenleg nincsenek.
Arra lát esélyt, hogy polgármesterként tudna tenni azért, hogy a politikailag is gerjesztett meglévő román-magyar szembenállást egy kicsit lebontsa, enyhítse?
Szándékom szerint mindenképpen. Úgy gondolom, a személyiségem is nyugodt, nem egy háborgó típusú ember vagyok, mindenkivel szót értek, és szeretnék is szót érteni. Igen, ez egy prioritás számunkra, nem jó az senkinek, ha ellenségeskedés van. Minderről a jelölt vetélytársammal is beszéltem. Mondtam neki, hogy az én részemről ez a sárdobálás nem egy járható út, nem szeretném folytatni. Az én részemről ez egyértelmű, majd meglátjuk, hogy az ő részéről ez hogyan fog megnyilvánulni.
A terveimre visszatérve, szeretnénk modernizálni és fejleszteni, bővíteni az oktatási intézményeinket, hogy a jövő generációi minden szükséges tudással és készséggel rendelkezzenek. A bővítés alatt azt értem, hogy akár lehetne itt szakmlíceumi oktatás, a környék településeiről is összegyűjktve a diákokat.
Visszatérve a munkahelyek hiányára, milyen konkrétumokra gondolt ebben a témában?
Szeretnénk egy inkubátorházat létrehozni, hogy a helyi vállalkozókat, vagy vállalkozó kedvűeket segítsük vele, új ötleteket, terveket kidolgozva, egy kicsit bevonni a mai technológiákat, a digitális világot, akár a mesterséges intelligenciát, hogy a községünkön egy kicsit lendítsünk ezen a téren. Szükségünk van sportrendezvényekre, amik igazából eddig nem voltak jellemzőek. Az utóbbi időben jelezték felénk a szülők, hogy a gyerekeknek jó lenne futballoktatás szervezni délutánonként.
Lenne hol edzéseket tartani?
Van egy műfüves pályánk, igaz, most már felújítást igényel. Az igazság az, hogy az elmúlt négy évben Micske település, a többi faluhoz képest egy kicsit el lett hanyagolva. Ezt érezzük, és szeretnénk a hangunkat hallatni ebben a témában, hogy egy kicsit figyeljenek ránk.
Micskén több felekezet is jelen van, reformátusok, katolikusok, baptisták… Az egyházakkal való együttműködés is fontos. Az egyházakkal mindig jó kapcsolatot ápoltunk, mind a helyi szervezet, mind én magam személyesen. Támogatásukról biztosítanak, mi is támogatjuk őket, és támogatni is szeretnénk a jövőben is. Az eddigi tanácsosok is tudták az egyházainkat kellőképpen képviselni és támogatni, mert egy jó közösség alapjai az egyházak.