
Beszélgetés Zatykó Jácinttal, Szentjobb polgármesterével
Saját elvárásai fényében hogyan alakult első polgármesteri ciklusa?
Igazán nagy meglepetés nem ért, hiszen előtte négy évig alpolgármester is voltam, tehát volt rálátásom a helyi adminisztráció működésére. Ugye, korábban a nagybátyám is polgármester volt, tőle is volt alkalmam sokat tanulni. Szóval meglepetés nem ért, viszont azzal ezekben az években szembesültem igazán, hogy a bürokrácia mennyire lebénítja a működését a helyhatóságoknak. Nagyon nehezen jutunk el oda, amíg valamilyen elképzelésből valóság legyen. Kell egy engedély még innen, egy onnan, visszadobnak ezt-azt, sok hivatal próbálja elvenni az ember kedvét attól, hogy eredményeket érjünk el. S mindenre előre alaposan fel kell készülni. Lehet, hogy az íróasztalom a sok papírtól rendetlennek látszik, da a fejemben azért igyekszem szisztematikusan tartani az ügyeinket. Az aszfaltozási munkálat előkészítésekor például nagy szükség volt erre. Az Anghel Saligny tervről még nem is lehetett hallani, amikor már megcsináltattam az utcáink névre vételét. Addig egy négyzetméter nem volt az önkormányzat nevére véve. Az összes utcát megcsináltuk a községből, ezt később folytattam a hegyi utakkal, mezei utakkal is. A leltárban szerepeltek, de ezeknek a területeknek nem volt sem kataszteri számuk, s birtoklevél sem volt rá. Idejében megcsináltattam a tervezett munkálatok hatástanulmányát is (studiu de fezabilitate). Mire a Saligny-program megindult, 2022 decemberében már alá is írtuk a szerződést, s mára szinte teljesen be is fejeztük az aszfaltozást.
Gondolom, a világjárvány azért tett arról, hogy ez a négy esztendő nehezen induljon.
Így van, a Covid rengeteg gontot okozott, s úgy érzem azóta mindmáig zárkózottabb maradt nálunk is az emberek egy része. S ugye alig lábaltunk ki a járványból, Ukrajnában megkezdődött a háború. Azóta mindig csak azon imádkoztam, hogy tudjunk valamit befejezni abból, amit elkezdtünk. Hogy legyen egy munkálatom, amit az elejétől a végéig én csináltam meg. Szerencsére sok ilyen lett, s folyamatban is jópár projektünk van. Hosszabb távú, még el nem kezdett terveink is vannak, új pályázataink, például ilyen a gázbevezetés kérdése, ami már jóvá van hagyva.
Korábban politikai, személyi jellegű vitákról lehetett hallani a községben. Ezeken sikerül túljutni?
Szerintem minden vezető azon kell dolgozzon, hogy az adott helyet békés viszonyok jellemezzék. Megbocsátást kell gyakorolni, ami ma érződik is az egész település hangulatán. Úgy érzem, most nyugalom van, s remélem, mindenki megbizonyosodhatott arról, láthatta, hogy én álltam a szavamat. Az ígéreteim 98 százaléka eddig megvalósult. Mi június 10-én, a választás utáni napon is ebben a községben fogunk élni. Persze, mindenkinek én sem lehetek jó, mindenkinek nem tudok megfelelni. Az a vezető szerintem nem is jó vezető, aki csak erre gyúr. Ettől függetlenül igyekszünk mindenki problémáit megoldani, amíg a törvényes keretek ezt megengedik.
A más említett aszfaltozásnál mik voltak a legnagyobb kihívások?
Az aszfaltszegélyekkel és a forgalmi táblákkal fejeződik be a községi utak korszerűsítése. Az aszfaltozás öt hete során minden nap kint voltam a munkálatoknál. Sok problémát helyben kellett megoldani, például olyan helyzetet, ha mentő érkezett a faluba, vagy éppen egy nénit kellett kórházba szállítani. Utóbbi esetben hátul, a legelő felől sikerült kihoznunk. A másik gondot az okozta, hogy munka közben is adódhatnak változások. Folyamatosan ellenőrizni igyekeztem az aszfaltozás minőségét is, az aszfaltszőnyeg szélességét, vastagságát, domborulatát, s ügyelni kellett a csatornafedelek biztonságos elhelyezésére is. Ott kell lenni a kivitelezéseknél, ha nyugodtan akarunk aludni. Azt sem tudnám egészen pontosan megmondani, hogy ezekben az ügyekben hány alkalommal kellett Bukarestbe mennem, de tizenötször biztos. Bevallom, én erre az aszfaltozásra vagyok a legbüszkébb, amit egy másik projekt révén folytatunk majd a község többi falujában is.
Nézzük, milyen további projektekről beszélhetünk még?
A szennyvízhálózatot sikerült működésbe helyezni. Ugyan 2020-ban már át volt adva, de rengeteg törés, dugulás volt, nem volt igazán beüzemelve. Ma már jól működik, ezzel is sok tennivaló volt, elsősorban a hibák beazonosítása.
Látható, hogy ledes közvilágítás működik a községben.
Szentjobbon korábban is volt felszerelve jónéhány ledes lámpatest, de 2021-ben az egészet lecseréltettem korszerűbbre. Ez saját költségvetésből ment, s ma kevesebbet fizetünk az áramszolgáltatónak, úgy is, hogy a csatolt falvakban korábban csak minden második oszlopon volt neon égő, most viszont mindegyiken van ledes lámpatest.
Olvastam, hogy vásároltak egy digitális vízszintmérőt. Az mi célt szolgál?
A forrás a lakodalmas ház udvarán van, a vizet a szivattyú onnan nyomja fel a hegyoldalon lévő tartályba, s majd szabadeséssel jön a víz. Az volt a probléma, hogy ha valamilyen ok miatt leürült a tartály, nem vettük ezt időben észre, csak akkor, amikor a felsőbb utcákon már nem volt vezetékes víz. Ez a mérőeszköz sms-ben küldi az adatokat, s ha mondjuk egy biztosítékot kell visszakapcsolni, akkor gyorsan orvosoljuk a problémát, ami nyáron, amikor nagyobb a vízfogyasztás, korábban több alkalommal okozott bosszúságokat.
Szép eredményeket értek el a hulladékok begyűjtésében is.
Minden évben tartunk lomtalanítást, az emberek portáin rengeteg holm fel tud gyűlni, ami feleslegessé válik. Ezt jobb, ha mi gyűjtjük össze, mintsem valahol a természetben landolnának. 2022-ben elsők lettünk a megyei tisztasági versenyben, s 100.000 lejt nyertünk. Tavaly másodikak lettünk, folyton Szalaccsal rivalizálunk a hatos zónában. Ezekből a pénzekből újítottam fel a játszótereket. Egyébként éppen ide tartozik egy másik gondunk, hogy nagyon nehéz beszerezni minőségi játszótéri elemeket. A könnyebben sérülő fa elemeket kerülöm, olyan anyagokat keresek, ami korszerű, esztétikus és időtálló. Most éppen közösen Szalaccsal rendeltünk ilyeneket, két szentjobbi mellett hamarosan a csohalyi óvoda melletti játszóteret újítom fel.
Térfigyelő kamerákat is látni az utcákon.
A mostani kamerarendszer megörököltem, de ez nagyon elavult már. Pedig a tapasztalat azt mutatja, szükség van rá, múlt decemberben az egyik településünkön sok betörés volt. Most különítettünk el pénzt a költségvetésünkben, ebből az idén megújul a kamerarendszer. Kiválasztottuk azokat a részeket, amelyeket különösen indokolt kamerával lefedni. Olyan, mesterséges intelligenciát használó rendszert telepítünk, amely nem csupán érzékeli, hanem regisztrálja is például a rendszámokat, s éjszaka is alkalmas erre.
Igaz, hogy falumúzeumot szeretnének kialakítani?
2020-ban sikerült vennünk itt egy telket, rajta egy nagyon szép, sváb építésű házzal. A hátsó rész az gazdasági udvar lesz, raktárral, garázzsal, elöl rendezünk be egy gyönyörű tájházat, falumúzeummal. Hamarosan kezdődnek ennek a munkálatai, a ház felújítása, átalakítása.
Vannak-e az önkormányzatnak saját munkagépei?
Ezen a téren néhány esztendeje még igen rosszul álltunk, most viszont már egy komolyan felszerelt műhelyre lehetünk büszkék, ahol hozzáértő szakemberek dolgoznak. Egy új buldoexkavátort is vett a község. Így olcsóbb is, gyorsabb is minden munkálat, mintha külsősökkel végeztetnénk el. Például a tavaly egy vihar után megrongálódott a buszmegállónk, s három nap alatt sikerült saját erőből újjáépítenünk.
A megoldatlan kataszteri ügyek ügyek megyeszerte sokl fejfájárt okoznak a helyhatóságoknak. Ezzel mi a helyzet Szentjobbon?
Egy fény az alagút végén a mai helyzet. Bavallom, nem is gondoltam, hogy ezzel ennyi gondom adódik majd, de a használati jog könnyített bejegyzése sokat segített ezen a téren. (A témáról lásd anyagunkat Disznós Hugóval, a téma szakértőjével a 6. oldalon.)
Mi a helyzet az egészségügyi ellátás terén?
Nekem egy éjjel-nappali ügyeleti központ létrehozásáról szóltak a vágyálmaim, ehhez fel is újítottuk az épületet. Kiváló családorvosunk van, gyógyszertár is, fogorvos is van helyben, de sajnos az egészségügyi vezetés szerint 5000 lélek alatt nincs szükség ügyeleti rendszerre. Viszont annyit megtehetünk, tervezzük is a doktornővel, hogy kialakítsunk egy szakorvosi rendelőt, ahol időről-időre fogadhatnák a betegeket. Ide tartozik még, hogy van egy megnyert pályázatunk orvosi felszerelések beszerzésére.
Szentjobbon több közösségi rendezvény függ össze a borászattal.
A falunak ez az egyik legnagyobb potenciálja, a szőlőművelés és a bor. Már vannak olyanok, akik több hektár területet dolgoznak meg. Én erre szeretnék alapozni. A helyreállítási alapból a szőlőhegyen kerékpárutat építünk, rengeteg pince található fent a hegyen, fontos ezek jobb megközelítése úgy a gazdák, mint a látogatók részéről.
Nemrég új szobrot is kapott a község.
Egészen pontosan a Nepomuki Szent János szobor eddig is ott állt a templomkertben, de nagyon rossz állapotban. Van egy magyarországi cég, az A HÍD Zrt., mely Kárpát-medence szerte keresi s felújítja a Nepomuki Szent Jánost ábrázoló szobrokat, ugyanis a hidak védőszentjéről van szó. A mienket is gyönyörűen felújították. Van ezen kívül egy Szent István mellszobrunk az iskolánál, van egy Mercurius apátunk, az ő jóvoltából őrizték itt nálunk a Szent Jobbot. Kifaragtattuk Szent Orbán alakját is, s a parkban található még egy faragott Szent László szobor, valamint a betlehemesünk is méretazonos szoboralakokból áll.
Kik állnak ön mellett, akik részesei az eredményes munkának?
Egyedül az ember nem sok mindenre képes. A 24 pályázatból összeálló 70 millió lejes forrás a csapat érdeme. S a polgármesteri hivatali csapat mellett ott vannak azok is, akik rengeteg önkéntes munkát végeznek, azok a szentjobbiak, akik az önkéntes tűzoltóság mellett (a témáról lásd írásunkat az 5. oldalon!) a lomtalanítás alkalmával, továbbá az évente 4-5 alkalommal végzett temetőtakarításnál is közreműködnek.
A hétköznapok mellett az ünnepek is közösek?
2020-ban, amikor polgármester lettem, felállítottuk Szentjobbon a mindenki karácsonyfáját, mely azóta mindig felajánlásból érkezik. Most már minden hozzánk tartozó faluban is állítunk karácsonyfát, s a közvilágítást is próbáljuk erre az időszakra ünnepibbé tenni. Azért nagyon nem akarok elszállni ezzel a dologgal, hiszen mindig van valami fontosabb cél, amire költsünk, de azért az ünnepi fényre is szükség van, igényli a közösség.
Ugyan a faluban évtizedek óta működik az ivóvízhálózat, vannak Szentjobbon működő ártézi kutak is.
Szentjobbon egykor öt ártézi kút is működött, vezetékes vizünk 1974 óta van. De az ártézi kutak később is népszerűek maradtak, mert nagyon finom vizet szolgáltattak. Csakhogy ezeket elhanyagolták, az ötből már csak egy volt használható. Az volt az elképzelésem, hogy a többit is mind helyre kell állítani, működőképessé tenni, automatizálni. Ma már gombnyomásra jön a víz. Legutóbb a templom letérőjénél lévőt újítottuk fel. Annak 9,3 péhá értékű vize van, nagyon jók a minőségi paraméterei. Még van egy kút itt a hivatal mellett is, illetve egy a Tót utcán, ezek következnek.
Négy év múlva egy teljesen felújított polgármesteri hivatalban beszélgetve tekinthrtünk vissza az eredményekre?
A jelenlegi községházával helyproblémáink is vannak, az archívumot is két helyre kellett elhelyezni. S nincs például szerverszobánk. Gyönyörű tervet készítettünk, egyedit, óratoronnyal, kicsit a várra is emlékeztetve. S ha majd akkor beszélgetünk, azt hiszem, arra leszünk a legbüszkébbek, hogy egy összetartó közösségben élünk, mindenhol virágágyások, s jó minőségű utakon járnak az emberek.