Korszerű felszerelésekkel gazdagodó iskolák
A községben az iskolaközpont Monospetriben van, ahol egytől nyolcadik osztályig tanulhatnak a gyerekek, és ide nagyjából 240 gyerek jár. Vedresábrányban 1-4 osztály működik, ahová 18 gyerek jár. Érfancsikán sajnos nincsen iskola és óvoda, be kellett zárni, mert nem volt elég gyerek, aki megtöltse. Apátkeresztúrban is van egy 1-4. osztályos iskola, és van óvoda is, ahová több mint 30 gyerek jár. Itt vegyes tannyelvű iskola működik. Verdresábrányban csak román szekció van, Apátkeresztúrban pedig csak magyar.
Szépen alakul az új afterschool-épület, amit eredetileg Monospetriben szerettek volna felépíteni, de itt nem volt telek, így Vedresábrányban, a volt helyi tanács épületével szomszédos telek mellett döntöttek. Négy éve kezdődtek el az építkezési munkálatok, de a cég, amely felvállalta a munkát, a megnövekedett építőanyag-árak miatt lassabban halad. A szerződés utóelszámolással lett megkötve, de az építőanyagok jelentős drágulása miatt a vállalkozónak több időre van szüksége a kivitelezésre. Az afterschool épülete több mint ezer négyzetméter alapterületű, három nagyobb osztálytermet, teljesen felszerelt konyhát és ebédlőt foglal magába, valamint raktár- és mellékhelyiségeket, amik az Európai Unió szabványainak megfelelően lettek kialakítva. Az épülő afterschool a község legnagyobb alapterületű épülete lesz. Viszonyításképpen, a 350 négyzetméteres kúltúrháznál háromszor nagyobb. A helyiek nagyon várják már, hogy kész legyen, és a kivitelező cég azt ígérte a helyi önkormányzatnak, hogy még ebben az évben átadják a befejezett épületet.
A községben nincs gyermeklétszám csökkenés, de ez településről-településre változik. Újabban a roma családokban sem születik 4-5 gyerek, ahogyan eddig megszokott volt. Ha minden családban kevesebb születik, előbb-utóbb érzékelhetővé válik a gyermeklétszám csökkenés. Jobb lett volna, ha Monospetriben épül meg az új afterscool, hiszen itt jár iskolába a legtöbb gyermek a községben, de mivel Vedresábrányban volt egy beépíthető telek, a helyi önkorményzatnak nem volt más választása.
Több pályázat is folyamatban van, amelyek a helyi tanügyi feljesztéseket hivatottak elősegíteni. Dumitrescu Lucia igazgatónő a helyi önkormányzattal közösen pályázott a PNRR (Planul Național de Redresare și Reziliență / Országos Helyreállítási és Rezilienciaterv) projektre, ennek segítségével a helyi iskola olyan modern felszereléseket kapott, ami akár a városi iskolákban is irigylésre méltó lenne. 2007-ben épült fel az új emeletes iskola, de a községhez tartozó falvakban is felújították az iskola- és óvodaépületeket. A polgármesteri hivatal egyik legfontosabb befektetése, szívügye, a helyi tanügy folyamatos fejlesztése. A községben 34 pedagógus dolgozik, beleértve az tanítókat, tanárokat és óvodai oktatókat. A diákok a nyolcadik osztály befejezése után általában a margittai líceumokban, elsősorban a Horváth János líceumban folytatják tanulmányaikat, ott is minőségi oktatásban részesülhetnek a gyerekek. Egy kisebb részük Váradot választja, ha a továbbtanulásról van szó.