
Az ikonikus Léda-ház történelmi jelentőséggel bír Nagyvárad városában, és a tavalyi valós birtokbavétel óta számos kulturális esemény és előadás otthonául szolgált. A felújításra vonatkozó döntés célja az volt, hogy az épület külsejében is visszanyerje az eredetihez közeli arculatát, és megfelelő környezetet teremtsen a kulturális rendezvények számára.
A munkálatok három fázisban valósultak meg. 2022-ben a belső részek kerültek átalakításra és felújításra. Az épületen belül új terek és funkciók jöttek létre, hogy megfeleljenek a rendezvények igényeinek. Az akusztikailag kiváló nagyterem multifunkcionális kiállítóteremként is használatba került a 2023-as Varadinum alatt. A kényelmes közösségi terek lehetőséget nyújtanak kulturális események, kiállítások, kisebb koncertek, színházi előadások és egyéb rendezvények számára. Az elmúlt időszakban itt került kialakításra a Horváth Imre hagyatékára épülő emlékszoba is.

Tavaly zárult le a második fázis, amely a Léda-ház külső megújulására fókuszált. Az épület homlokzata új színekben és megjelenésben tündököl, izgalmas és impozáns látványt nyújtva. Külső felújításával a Léda-ház még inkább kitűnik majd a városképből, és vonzza a kulturális események szerelmeseit.
Idén egy nagyszabású bővítést valósítottak meg, melynek köszönhetően manzárdosították a főépületet, ki lettek cserélve a szaniter részek, a fűtéshálózat és a teljes villamoshálózat. Így ma már az épület egyszerre több rendezvénynek is házigazdája lehet, bővítve a Magyar kulturális közösségi életteret Nagyváradon. Az udvar ás a terasz rendezése kapcsán az ikonikus épület elé Deák Árpád szobrászművésznek Ady Endre és múzsája, Léda szobra kerül, mely egy újabb vonzáspontja lesz a Pece-parti Párizsnak.

Az épületet birtokló Léda Alapítvány saját forrásai mellett a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. és az RMDSZ Bihar Megyei Szervezete is kiemelkedő támogatást nyújtott a projekt megvalósításához.