Közösen húzzuk egy irányba a község szekerét

Kelemen Zoltán, Biharfélegyháza község polgármestere

Mint a tapasztaltabb Bihar megyei polgármesterek egyikét kérdezzük, mennyiben volt más ez a mandátum, mint az előzőek?

Minden mandátum más és más. Mindig jönnek olyan új dolgok, amikkel korábban, a múltban nem szembesültünk. Lásd a járványt, lásd a háborút a szomszédunkban, s lásd azt a lehetőséget, amit az a helyzet teremtett meg, hogy e mandátum első részében Bukarestben kormányon voltunk. S mikor ott vannak a lehetőségek, az ember hirtelen azt sem tudja, hogy mi az, amit elbír, s mi az, amit nem bír el. Aztán utólag derül ki, hogy esetleg valamiben túlvállaltuk magunkat. Jelenleg Biharfélegyháza községben tizenöt finanszírozási szerződés van aláírva vissza nem térítendő támogatásokra. Abban az értelemben lehet, hogy túlvállaltuk magunkat, hogy ha kicsi összegűek is ezek az önrészek arányában, de ezeket minden esetben be kell tenni. S egy kis közösségnek ez a kicsi is hatalmas teher tud lenni, különösen ilyen szűk időtávban.

Mit lehet ilyen esetben tenni? Hitelfelvételhez folyamodhatnak?

A hitelfelvétel már megtörtént, a maximum összeget, amit az önkormányzat felvehetett törvényesen az államkincstáron keresztül. Szóval ezt a lehetőséget teljes mértékben kihasználtuk. Van ugye három európai uniós pályázatunk, egy-egy kulturális célú épület esetében Biharfélegyházán, Biharvajdán és Gyapolypusztán (Mihai Bravu). Ezeket az épületeket felújítjuk, megvan rá a finanszírozás, megvan a kivitelező is, csak egy kicsit nehézkesen haladunk. De haladunk.

Nyárára működhet a szennyvízrendszer

Mi az oka a késlekedésnek, más önkormányzatoknál a kivitelezőkre panaszkodtak.

Nagyon nem volna helyes, ha ráhúznánk egy sablont a dolgokra. Minden egyes munkálat más és más, megvannak a maga buktatói, nyilván sok esetben befolyásolja a munkálatok ütemét a kivitelező magatartása is, hogy az adott beruházást prioritásnak tekinti-e vagy fölösleges tehernek. De ezen kívül sok egyéb tényező okozhat késlekedéseket, egy elöljáró igazán addig a pillanatig örülhet, amikor aláírja a finanszírozási szerződést. Onnan kezdve csak a problémák jönnek. Amúgy az említett három, kulturális célú épület közül a félegyházi áll a legközelebb a befejezéshez, de reményeim szerint a nyár folyamán a másik kettőre is felkerülhet az új tetőzet.

Milyen más, korábban elindított pályázatot érdemes még kiemelni a tizenötből?

A legkorábbi 2006-ban indult, még Korodi Attila környezetvédelmi miniszterként írta itt alá a támogatási szerződést a szennyvízhálózat kiépítésére. Most úgy állunk, hogy mindhárom településen minden egyes háztartás határáig elért a hálózat, van 21 szennyvíz-átemelő állomás, az utolsót épp most próbálják hat méter mélyre leásni, de a talajvíz miatt nehézkesen haladnak. Hátravan még a szennyvíz-tisztító telep kiépítése, nyárára igéri a kivitelező azt, hogy az egész rendszer működőképes lesz.

Mi a helyzet a község útjaival?

Most már lassan mindenhol aszfaltutak vannak, ezúttal azokat a részeket is igyekszünk leaszfaltozni, ami a lakott területek széleit érinti. Egy másik témában éppen a mai napon sikerült aláírjuk a Környezetvédelmi Alappal a szerződést a környezetbarát közvilágítás fejlesztésére. Ebben az esetben is minden adott ahhoz, hogy két hónapon belül működésbe helyezzük a korszerű világítótesteket.

Az Anghel Saligny program esetében van még lehetőségünk kisebb aszfaltozási munkálatok elvégzésére, ezzel most ott tartunk, hogy a vesztes cég megfellebbezte a közbeszerzést, különben már elvégeztük volna ezt a munkát.

Ki szeretném még emelni, hogy a PNRR C10 pályázati fejezeten belül lehetőségünk van három középület felújítására, illetve ehhez kapcsolódóan elektromos töltőállomás kialakítására. Két ilyen is lesz, az egyik Félegyházán, a másik Mihai Bravuban.

Ezeket a töltőállomásokat bárki használhatja majd?

Természetesen. Amúgy ezeket a töltőállomásokat nekünk kell működtetnünk, állítólag némi hasznot is hajtanak majd a községnek, de hogy konkrétan hogyan történik majd a működtetésük, azt még nem véglegesítettük. Leadtuk a pályázatot elektromos iskolabusz beszerzésére is. A jelenlegi iskolabuszunkat 2011-ben kaptuk, leginkább a Biharvajda–Biharfélegyháza közötti 1,2 kilométeres szakaszon közlekedik, hozza be a községközponti iskolába a diákokat, ebből kifolyólag elég jó állapotban van.

Rendeződő telekügyek

Mi a helyzet a községben a tisztázatlan földügyek rendezésével?

Éppen ma reggel jártam a kataszteri hivatalban, ott tartunk, hogy már a legutolsó kontesztációkat próbáljuk elsimítani. Ígéretet kaptam arra, hogy egy hónapon belül az ebbe a zónába eső földtulajdonosok megkapják az új telekkönyvi kivonatot az új kataszteri számmal. Ezen kívül még két szerződés van folyamatban, egy másik külteleki övezetre, valamint belterületekre, s ezek esetében is megvan a finanszírozási szerződés, a kivitelezési szerződés is. Van egy bizonyos összeg, amit a kataszteri hivatalon keresztül megkap az önkormányzat, s ezt mi kiírjuk közbeszerzésre. A legjobb ajánlatot tevő topográfus cég végzi az adott zóna kataszteri munkálatait.

Nyitottak egy hulladékudvart, ez mit jelent a község lakói számára?

Igen, már működik a hulladékudvar, van egy szabályzata is, amely meghatározza, hogy mi az, amit a szemeteskocsik, az AVE cég által nem kerül elszállításra. De hogy ezek a hulladékok ne kerüljenek ki a mezőre, megteremtettük annak a lehetőségét, hogy behozzák a hulladékudvarra, összegyűjtsük s a megfelelő céggel elszállíttassuk.

Említsem kérem, néhány példát, hogy mit lehet oda bevinni?

Nem csak mondom, mutatom is, ránagyítok a hulladékudvaron működő egyik térfigyelő kameránkra. Ott vannak egymás mellett a használt autóabroncsok, építkezési törmelékek, csomagolóanyagok. Külön van egy vállalkozás, mely az elektronikus hulladékokat gyűjti, használt háztartási gépeket, éppen múlt szombaton volt az akciójuk, házról-házra mentek s összegyűjtötték a feleslegessé vált holmikat.

A község területe határos Magyarországgal. Mit jelent majd az Önök számára az a helyzet, ha megvalósul az ország teljes schengeni csatlakozása?

Tudni kell azt, hogy Biharfélegyházát a hajdúvárosi múltja inkább Debrecenhez köti, a lakosság zöme is református. Megépült az út, ami összeköt bennünket a szomszédos Pocsaj településsel. Amennyiben végre megvalósul a teljes schengeni csatlakozás is, az azt jelenti majd számunkra, hogy Félegyháza harminc perc távolságra lesz csak Debrecentől. Most hetente egy alkalommal, szombati napokon van nyitva az ideiglenes átkelő a környékbeli lakosság számára.

Milyen közösségi események jellemezték az utóbbi éveket?

A járvány idején meghatározó bezártság után nagyobb hangsúlyt fektettünk a kapcsolattartásra. Minden évben megünnepeljük az aranylakodalmasainkat, ezt kibővítettük a 25. és a 40. házassági évfordulóikat ünneplő párok köszöntésével. Megünnepeljük az anyák napját is, októberben pedig az időseket köszöntjük, minden 65. életévét betöltött személyt meghívunk, fehér asztal mellé ültetünk, s vendégül látunk. Érezzék azt, hogy mennyire fontos részei ők a mi közösségünknek. Úgy gondolom, sokszor az emberi kapcsolatok jóval fontosabbak, mint az, hogy milyen infrastrukturális fejlesztések vannak. Akinek sikerül beszélgetni, sikerül kommunikálnia, az pozitív irányba tudja terelni a gondolatokat. Amikor egy településen elérkeznek oda, hogy minden utcában ott a vezetékes víz, elvezetik, tisztítják a szennyvizet, van korszerű közvilágítás, az út aszfaltozott, akkor rá kell jönnöd, hogy legalább ilyen fontos beszélgetni az emberekkel, kommunikálni az igényeikről. Persze, előfordul olyan is, hogy ha a csillagokat is lehozod az égről, akkor is te vagy a hibás, mert sötét van.

A következő mandátum éveiben inkább a futó projektek lezárására összpontosítana, vagy azért vannak még új ötletek a polgármesteri íróasztal fiókjában?

Biztos velem van a baj, de még mindig új dolgokon gondolkodom. Szeretném minden településen növelni a közbiztonságot, a meglévő, egyébként korszerű kamerarendszer bővítésével. A fiatalok számára bővíteném a sportolási lehetőségeket, a sportterem elkészült, műfüves pályát szeretnék építeni Biharvajdán, s ugyancsak bővíteném, korszerű lámpatestekkel a közvilágítást. A lényeg az, hogy a fiataljaink itthon maradjanak, az óvodában, az iskolában legyenek gyerekek minél nagyobb számban. A választás napja elmúlik, de utána közösen kell egy irányba húzzuk azt a szekeret. Hálát adok a Jóistennek, hogy ez az egy irányba tartás ebben a községben működik.