
Rövid, méltóságteljes megemlékezésen elevenítették fel a 175 évvel ezelőtt kivégzett Szacsvay Imre emlékét Nagyváradon. A mártír országgyűlési jegyző szobránál csütörtök délután a Bihar megyei és a nagyváradi RMDSZ, a történelmi magyar egyházak, civil szervezetek és tanintézetek szerveztek ez alkalommal is emlékünnepséget.
A Szacsvay Imre Általános Iskola diákjainak csoportja rövid zenés-verses összeállítással készült, majd Szabó Ödön parlamenti képviselő, az RMDSZ Bihar megyei szervezetének ügyvezető elnöke szólalt föl.

A képviselő kiemelte, maga Szacsvay is lehet számunkra hős, nemcsak a mai – televízióban látott – szuperhősök, ráadásul ő egykor közöttünk, illetve felmenőink között járt, mindemellett Olaszi és Újváros képviselőjeként volt ott az Országházban az 1948-49-es forradalom és szabadságharc idején. Szabó Ödön kiemelte, Szacsvayt az egyik legnagyobb „lánglelkű szónoknak”, igazi magyar hazafinak tartották, így nem véletlen az sem, hogy nem riadt meg, amikor a szabadságharc kezdetén a függetlenségi nyilatkozatot alá kellett írni. Sőt kérte, hogy ő írhassa alá, bár tudta, hogy ebből baj lehet, és lett is.

„Ő látta el kézjegyével a nyilatkozatot, ezért is van itt a talapzaton, hogy egy tollvonás volt a bűne, kvázi az, hogy jegyzőként hitelesítette a függetlenségi nyilatkozatot” – emelte ki a politikus. Hozzátette, már halála után nagyon hamar kialakult a kultusza, hiszen Jókai Mór a Kőszívű ember fiai című regényében két bihari politikust, Beöthy Ödönt és Szacsvay Imrét is megformázta.
Szabó Ödön felidézte, kerek évfordulója van annak is, hogy Nagyvárad 120 évvel ezelőtt nevezett el utcát róla, az RMDSZ pedig éppen húsz évvel ezelőtt állított szobrot szülőfalujában, Biharsályiban.

A Szacsvay-iskola népes diákcsoportjához fordulva Szabó Ödön megkérdezte: ha most élne Szacsvay, bekövetnék-e Tiktokon, Facebookon vagy Instagramon? „Lehet, olyan dolgokat is mondana, ami nem biztos, hogy tetszik, mert nem mindig a népszerű dolog jelenti az értékszerűt is. Az értékszerű dolgokat nem mindig követik be az emberek, mert nem biztos, hogy az poénos” – fejtegette Szabó. Hangsúlyozta: az elvszerű, értékszerű az, ha kiállunk és harcolunk ügyekért.

„Hiszem azt, hogy Szacsvay Imre példája valóban olyan, amit érdemes lenne bekövetni Tiktokon, ami valóban érdemes lenne és olyan személyiség, akit érdemes lenne követni Instán, vagy Facebookon. De nem biztos, hogy mindig jól esne az, amit mond. Én arra kérlek benneteket és arra kérem a közösségünk tagjait is, hogy akkor, amikor annyi minden körülöttünk úgy tűnhet, hogy nem egyezhet azzal, amit a matematika mutat, mégis az elvszerű és értékszerű dolgok mellett tegyük le a voksukat” – fogalmazott Szabó Ödön a következő választásokra utalva.
A parlamenti képviselő megemlítette: sokan mondják, hogy matematikailag nincsen esélye egy magyar embernek, hogy Románia államelnöke legyen. „De elvszerű és értékszerű, hogy ennek a közösségnek is legyen jelöltje, és elmondja azt, hogy mi hogyan képzeljük el a jövőjét ennek a közösségnek.”

A megemlékezés Meleg Vilmos színművész szavalával folytatódott, majd koszorúzással zárult.