Én döntöttem el, hogy Csatárban lesz aszfalt!

Az RMDSZ vallja: minden magyar felelős minden magyarért. A szórványközösségekben, kisebbségi környezetben számos helyen nincs magyar vezető, mégis segít a Szövetség. Erről a mindenkire való odafigyelésről, valamint a mostani választásokról kérdeztük Cseke Attilát, az RMDSZ korábbi fejlesztési miniszterét, Bihar megyei elnökét.

Mit gondol, mi a mostani választás igazi tétje?

A legfontosabb szerintem a magyar közösség erejének a felmutatása. Aggasztóan növekednek az utóbbi években a magyargyűlölő román pártok, ezt nem lehet nem észrevenni. Félő, hogy az AUR és Șoșoacă ott lesznek majd Európa fővárosában, a brüsszeli parlamentben beszélnek majd rólunk, erdélyi magyarokról, és nyilván, nem dicsérni fognak, hanem hazudni fognak a jogainkról. Tehát nem lehet kérdés, hogy mi ott leszünk-e. Ott kell lennünk, hogy leleplezzük őket, hogy megállítsuk az ármánykodásukat. Ehhez kell a közösség összefogása. Most minden erdélyi magyar párt az RMDSZ EP-listáján képviselteti magát, azt támogatja, létrejött a magyar egység, és ezt ki kell mondani mindenütt, ennek tudatában kell a szavazatunkat adni a listánkra. Együtt van esélyünk haladni, fejlődni, ezért én és az RMDSZ, amikor csak lehetőségünk volt rá, Csatárt is mindig támogattuk, most arra kérem a közösséget, támogassák mindannyian a magyar összefogást!

Például miben támogatták Hegyközcsatárt?

Egyrészt, több tízmilliárd régi lej volt a kasszában, amikor átadtuk a települést. Jó gazdaként nem adósságot halmoztunk fel, hanem gyűjtöttük a pénzt arra, hogy legyen önrész a pályázatokhoz, a fejlesztésekhez. A síteri vízhálózat abból a forrásból lett meg, amit még RMDSZ javaslataként elfogadtattunk a költségvetésben a parlamentben, az aszfaltozás pedig a megtakarított pénzünkből, illetve az általam kitalált, elindított és elbírált Saligny-programból zajlik. Szóval, RMDSZ-es miniszterként, Bukarestben én döntöttem el, hogy Csatárban lesz aszfalt! Ugyancsak a minisztérium támogatásával valósul meg az önkormányzat és a művelődési ház energiahatékonysági korszerűsítése.

Úgy tudom, hogy más RMDSZ-es is segített a településnek pénzhez, fejlesztéshez jutni.

Igen, elvégre csapatban dolgozunk, azt is mondhatnám, hogy egy szekeret és egy irányba húzunk. Szabó Ödön az, aki az egyházi támogatásokról tárgyal Bukarestben. Minden magyar egyház kapott onnan pénzt felújításra. A Csatári átadáson ott is volt, nyilvánosan meg is köszönték az RMDSZ segítségét. Borsi Lóránt, a megyei önkormányzat RMDSZ-es frakcióvezetője ugyancsak szerzett pénzt az egyházaknak. Volt olyan év is, amikor összesen csak annyi támogatást kaptak, amit az RMDSZ hozott. Nem azt néztük, hogy ki az egyháztanács elnöke, hanem a magyar közösség szükségletét vettük alapul.

Most egy fiatal jelölttel indulnak Hegyközcsatárban a választásokon, Simkó Lajossal.

Igen, mert ő ügyes, dinamikus, és fiatal családosként jól tudja, érti, mit kell tenni azért, hogy a fiatalok ne hagyják el a falut. Lali a munkától soha nem ijed meg. Segít másokon, például nagyon sok gazdának járt ki képzést, amelyről igazolást kaptak, és így tudnak pályázni, pénzhez jutni. Olyannak is segített, akiről biztosan tudta, hogy más csapatban játszik. Egyszerűen jó ember és szerintem egyértelmű, hogy jó vezető lesz – vagy inkább már most is az. Látom, hogyan fejlődött, és tudom, hogy nem akar „minden is” lenni, ahogyan mostanában mondják.

Mire gondol?

Arra, hogy egy jó vezető csapatot épít. Simkó Lajos ezt teszi: nem akar egyszerre és egyszemélyben lenni polgármester, közbirtokosság elnök, egyházi vezető és ki tudja még mennyi minden. Úgy látom, tudja, hogy sok „kalapba” könnyen belebonyolódhat az ember. Én is inkább abban hiszek, hogy minden közösségben egyensúlyt kell teremteni, és ebben, persze, mindenkinek megvan a maga felelőssége.

Mit gondol, mire van most szüksége Hegyközcsatárnak?

A legfontosabb, hogy legyen jövője, maradjon önálló. Minden román párt átszervezést akar, ezért maga a község léte van veszélyben, hogy lesz-e még itt polgármesteri hivatal. És az a helyzet, hogy az RMDSZ az egyedüli erő, amely harcol a falvakért, a jelenlegi községek megmaradásáért. A többiek Nagyváradhoz csatolnának kisebb szomszédos településeket, szétdarabolnák a jelenlegi községeket.

Mit lehet tenni?

Ilyenkor nem szabad szétforgácsolni a magyar erőt. Csak együtt lehet erőnk kivédeni a megszüntetést. Mindegy, ki mit mond a megyében vagy országos szinten, ahol erről döntenek. Szerintem egyetlen erős, egységes magyar szervezet van, és ez az RMDSZ. Csatárból is ezt az erőt kell segíteni, erősítve az önvédelmet. Mert olyan a helyzet, hogy azok a magyarok is az RMDSZ-szel járnak jól, akik nem értenek velünk egyet. Ezért mindenkit arra kérek, ilyen fontos időkben ne vesztegessük el a szavazatunkat!

Képünkön: Cseke Attila Hegyközcsatárban