Tiszta parókiatérben, tiszta lélekkel
Az értarcsai református tiszteletessel, Gecse Tamással (képünkön) egyeztettünk egy időpontot, hogy tájékoztasson bennünket az általa vezetett gyülekezetről, közösségi életükről, mert legutóbb amikor a településen jártunk, más elfoglaltsága miatt nem tudtunk találkozni. Érkezésünkkor javában folyt a parókia, a templom, a gyülekezeti terem előtti utcarész takarítása, az udvar szépítése, rendezése. Nem kis sikerrel, mert mindenütt igényesen megtervezett virágágyások vettek körül bennünket.
A margittai születésű lelkipásztor épp a következő napon, március 24. ünnepelte 40. születésnapját. Életpályájáról kérdezvén elmondta, hogy 7 éve szolgál az értarcsai gyülekezetben. Azt megelőzően Arad megyében tette a dolgát az egyik szórványközösségben. Három gyülekezete volt, közel 200 hívővel. Közel tíz esztendő után a tarcsai gyülekezet megkeresésére és meghívására fogadta el ezt a parókiát, azóta végzi itt a keresztyéni szolgálatot. Elmondása szerint a gyülekezet 310 tagot számlál, amiből 212 a járulékfizető. Családjáról is érdeklődtünk. Felesége Gecse Éva Malvin, magyar szakos pedagógus, a helybéli iskolában okítja a gyerekeket. Októberben fogják ünnepelni a 14. házassági évfordulójukat, amelyet az Isten három gyerekkel áldott meg: Máté 10 éves, Kata 8, míg a legkisebb, Ábel 3 éves. Máté nagyon tehetséges a zene területén, édesapja segítségére van, ugyanis ő a kántor, és egyben a nagyváradi művészeti líceum külsős diákja!
Odaadó presbitérium
A templom 1850 körül épült, azóta több kisebb-nagyobb felújításon esett át. Legutóbb két évvel ezelőtt, 2022-ben pályáztak Bukarestben az Egyházügyi Államtitkárságon, a külső felújítás költségeinek fedezésére. Az elmúlt évben szintén pályázatból sikerült a templom belső vakolati munkájának előkészítése és a mennyezet cseréje. Ebben az évben szeretnék a belső megkezdett munkákat befejezni és ugyanakkor a padok teljes kicserélését is tervezik. A presbitérium teljes odaadással támogatja ezeket a munkálatokat, mindenki tehetsége és képessége szerint adakozik, vagy kétkezi munkából veszi ki a részét.
Tóth István emlékezete
Az ingatlanokról beszélgetve kiderült, hogy a parókia egy új épület, amit 2000-ben fejeztek be, a gyülekezeti házat, ami egykoron kántor-tanítói lakás volt és államosítottak, a forradalom után sikerült visszaszerezni és felújítani. A gyülekezeti ház az egykori főgondnok, Tóth István nevét viseli, aki oroszlánrészt vállalt a templom építésében, valamint saját költségén ő állta az orgona karzatának építési költségét is. Ezért tiszteletük jeléül a gyülekezet újratemette, síremlékét és földi maradványát a templom tornya alatti részen helyezték el. Emlékét a falba helyezett márvány síremlék őrzi.
Jövőbeli tervként említi a lelkész az orgona felújítását is. Templomi hangszerük az 1900-as évek elején került a tarcsai gyülekezet tulajdonába, a Dési Református Egyházmegyéhez tartozó, Árpástói Egyházközségből. Készítési éve az 1800-as évek első felére tehető, így érthető a teljes felújítás szükségessége.