A mi dolgunk jobb körülményeket biztosítani
Beszélgetés Nagy Istvánnal, Érkörtvélyes polgármesterével
Tizenkét éve vagyok a község polgármestere, tehát harmadik mandátumomat töltöm. Ez alatt az időszak alatt úgy érzem, Érkörtvélyes fellendült, kivirágzott, de természetesen mindig kell tegyünk, hogy még szebb legyen. Polgármesterként én is azért kell cselekedjek, ugyanúgy, mint a többi polgármester, hogy mindig a mi településünk legyen a legszebb.
Milyen volt e három mandátum alatt a fejlődés íve?
2012-ben még csak egy pályázatunk volt, egy uniós pályázatunk, aminek azért nagyon örültünk, mindegyikünk verte a mellét, hogy van egy-egy uniós pályázata. Most már elértük azt, hogy 15-20 pályázata van minden községnek. Ez is bizonyítja, hogy az érmelléki polgármesterek egyre jobban hajtanak azért, hogy a településeik megfeleljenek az európai uniós szinteknek. Sorolom is a megvalósításokat, mindazt, ami ebben a négy évben történt, hisz be kell számoljunk a négyéves tevékenységünkről úgy a tanácson belül, mint a lakosság fele. Az egyik legfontosabb, ami érintette az előző mandátumot is, hogy alakult egy egyesület három település, Értarcsa, Érkörtvélyes és Szalacs községe között, amiben egy aszfaltozási pályázat volt, községi utak, illetve utcák aszfaltozására pályáztunk. Ebben a mandátumban, tehát a 2020-2024-es mandátumba lettek befejezve és átadva minden községen belül. Ez mintegy 23 kilométeres útszakaszt jelentett összesen. Minden településre leosztva, a polgármesterek kiválasztották a legfontosabb útszakaszt. Mindegyik község örül annak, hogy végre még több aszfaltútja van a településen belül, ezáltal könnyebbé teszi a közlekedést az ottani lakosoknak.
Tornaórák a sportteremben
Ugyancsak újdonság volt a tornaterem átadása.
Nagyon régi álma valósult meg ezzel a településünknek, hisz megépült az iskolai tornaterem Érkörtvélyesen az iskolaudvaron. Többször nekifutottunk ennek a tervnek, de végül most sikerült. Ezt a finanszírozási pályázatot még Cseke Attila RMDSZ-es közigazgatási és fejlesztési miniszter idején indítottuk el, ő nagyon nagy segítségére volt nemcsak a mi településünknek, de az ország minden községének és városának. Nagy előrehaladást jelentett e téren az ő miniszteri tevékenysége és hozzáállása. Ezáltal az érkörtvélyesi gyerekek már modern körülmények között tudják tartani a tornaórákat, nem kint az esőben vagy szélben, vagy akár a forró napsütésben. Eddig javarészt mindig egy osztályteremben tartották. Örülnek annak, és ezáltal felkészülhetnek különböző versenyekre is.
Újabb középülettel is gyarapodott a falu, ennek mi a rendeltetése?
Egy harmadik megvalósításunk az egy közösségi ház, egy úgynevezett Centru Comunitar, ennek megépítése, kialakítása. Két legyet ütöttünk egy csapásra, ugyanis a régi polgármesteri hivatalnak egy szárnya omladozott, nagyon rossz állapotban volt. Azt elbontottuk, és oda építettünk egy közösségi házat, ahol szociális asszisztensnő, közösségi asszisztensnő, illetve majd egy úgynevezett mediátor fog dolgozni, segíteni szociális ügyekben, egészségügyi téren, segíteni a betegeket, az öregeket, a terhes anyákat azáltal, hogy mikor kell menjenek oltásra, mikor kell menjenek vizsgálatra. Az asszisztensnő egy kapocs lesz a családi orvosok és a polgármesteri hivatal között, illetve az iskola és a polgármesteri hivatal között. Az asszisztensnőnek el tudják őszintén mondani a gondjaikat, bajaikat, ezekben segítséget is tud nyújtani. Vannak olyan dolgok, amit nem nagyon mondunk el egyik a másikunknak, de egy orvosnak, egy asszisztensnőnek megnyílunk, el merjük mondani, hisz a segítségét várjuk. Szerencsére megtaláltuk azt az asszisztensnőt, aki ezzel maximálisan a közösségnek a szolgálatára tud állni.
Szélesebb út Vasad felé
Egy újabb megvalósításunk szintén egy régi álom. Körtvélyeshez két település tartozik, a névadó és Érvasad. Ezt egy négy kilométeres út köti össze, s minden mandátumban már gond volt az, hogy csupán négy méter széles, rossz minőségű út volt eddig. Azon éppen csak hogy elfér két autó, vagy majdnem nem fér el, úgyhogy mindegyik autónak a kereke az útpadkán jár, nem az aszfalt szélén. Ez az útszakasz ki lesz bővítve hat és fél méteresre, és még 75-75 centi padka is lesz, tehát az út 8 méter szélességűvé vált, Érkörtvélyes bejáratától egészen Érvasadig. Ezek voltak a legfőbb, fontosabb megvalósításaink, amiket erre a négy évre terveztünk. Mondhatom azt, hogy mindegyiket megvalósítottuk, az útépítés is rövidesen befejeződik. A nagy pályázatok mellett kisebb pályázatokkal is kellett foglakozni, és pályázatokon kívül még helyi munkálatokat is meg kellett valósítani, olyanokat, amelyek a lakosoknak az érdekeit fogják szolgálni. Hisz helyi szinten azért fel kell állítsunk egy fontossági sorrendet, amivel foglalkoznia kell egy polgármesternek, egy tanácsnak, egy önkormányzatnak.
Milyen ügyeket említene a pályázatokon túl?
Következő gond a kistelepüléseken a szociális ügyeknek az intézése, hisz a legtöbb fejtörést mindig a szociális problémák okozzák. Nem szabad hagyjuk azt, hogy az emberek elvesszenek, amilyen módon csak tudjuk, segítsük őket, útbaigazítást adva nekik. Itt említeném a fűtéstámogatást is, amivel téli időszakban próbálunk segíteni a rászorultakon. Az elmúlt fűtési szezonban 219 családnak tudtunk jutányos áron a tanács erdejéből két-két köbméter fát biztosítani, hogy könnyebben átvészeljék a téli hónapokat. Másik fontos dolog az iskola, ahova 539 gyerek jár az óvodát is ideértve. Mindig is azt tartottam, hogy a legjobb befektetés a gyerekben van, hisz egy település akkor fog fennmaradni, ha a gyerekekre odafigyelünk, neveljük őket, oktatjuk, ők a következő generáció, melyrajtunk segíthet, amikor idősek leszünk.
Körtvélyesen arra is oda kell figyelni, hogy az emberek nagy többsége mezőgazdaságból, illetve állatgondozásból él. Az emberek különböző gondokkal küszködnek, van, ami ellen nem tudunk tenni, tehát esőt nem tudunk rendelni, az akkor jön, amikor a Jóisten megadja. Viszont nekünk kell elősegíteni azt, hogy minél könnyebben meg tudják kapni például a föld után járó támogatásokat. És akkor ezen kívül még vannak a közügyek. Közterület, építkezések, fejlesztések, amikre szintén oda kell figyeljünk. Vagy az egyházakra, Körtvélyesen minden fontosabb felekezet megtalálható, így alkotunk egy közösséget, mindenkire oda kell figyeljünk, például a temetők gondozására.
Közösen a szebb, tisztább faluért
A faluban járva feltűnő, hogy figyelnek a szép környezet kialakítására, illetve a tisztaságra. Mit sikerült elérni ezen a téren?
Így van, ugyancsak fontos dolog a környezetünk védelme. Itt is már elkezdődött egy folyamat, faültetésekről, zöldövezetek karbantartásáról beszélünk, és a felesleges hulladék megfelelő tárolásáról. Ennek érdekében kiépítettünk egy hulladéklerakatot, a lakosság előtt nyitva áll az ajtó a nap minden órájában, válogatott hulladékot hozhat be ingyenesen erre az udvarra. Akár zöldhulladékot, műanyagot, üveget, papírt, használt gumiabroncsot, bútort. Egyetlen kérésük van, az, hogy mindent a helyére pakoljanak, és mi majd elszállíttatjuk. Látom azt immár, hogy ez nem felesleges dolog, amit megépítettünk. Az emberek is egyre jobban figyelnek arra, hogy a felesleges hulladék ne a határban kössön ki. Kialakítottunk egy komposztáló helyiséget is az udvaron belül. Az emberek látják, már hivatalosan lehet hozni a zöldhulladékot, vagy akár a megnyesett gyümölcsfák ágait ebbe az udvarba, és nem kell az udvaron begyújtani, vagy az erdő szélére kivinni.
De nem csak a polgármesteri hivatal tudja szebbé tenni a községet. A községet a lakosoknak is szebbé kell tenniük, vigyázva arra, hogy az ő portájuk előtt milyen rendezett a terület, milyen rendezett a lakásuk, a kerítésük, az udvaruk. Érezhető, hogy egyre magasabbra van téve a mérce, mindenki ápolja is az otthonát, szebbé teszi, építi. Szebbnél szebb udvarok jelennek meg Körtvélyesen, vigyázban a tisztaságra, és ezáltal szebb arcát mutatha Körtvélyes, azoknak főleg, akik látogatóként jönnek el hozzánk.
Milyen más eredményt említene, ami nem infrastrukturális jellegű?
Ha már a fejlődésről beszélünk, visszatérnék a gyerekekre. Elértük azt, hogy Körtvélyes is szerepel abban a programban, amivel egészséges ennivalót biztosítunk úgy az iskolába, mint az óvodába járó gyerekeknek, ami egy főfogásból és egy kis meglepetésből áll, utóbbi lehet keksz, vagy egy alma a gyerekeknek, az egészséges étrendbe ez is beletartozik. Észrevettem azt, hogy a gyerekek elfogyasztják az ennivalót, nem hagynak maradékot. Ez is azt bizonyítja, hogy azok, akik főznek rájuk, odafigyelnek, hisz tudják, hogy gyerekekről van szó.
Az iskola után visszatérnék egy kicsit az egyházakra is. Mint mondtam, számos felekezet megtalálható Érkörtvélyes és Érvasodon. Fontosnak tartjuk minden évben, hogy az egyházakat pénztámogatásban részesítsük, könnyebbé tegyük a munkájukat, hisz az egyházakra rengeteg tatarozási munkálat vár. És ne feledjük el, hogy ebbe beleértjük parókiát, a templomot, illetve a temetőt is azok esetében, amely egyházaknak temetője is van. A temetőgondozás szintén egy nehéz dolog, mindemellett vannak a ravatalozók, amelyek állandó felújítást igényelnek. Két évvel ezelőtt sikerült Körtvélyesen a felekezetileg vegyes ravatalozót felújítani. Nehéz döntés volt ez, hisz ezáltal csak az egyik egyház kapott támogatást, a többi le kellett mondjon az ő javára, de ez a ravatalozó nem egy egyházhoz tartozik, az egész közösség igénybe veszi, fontos, hogy ez a ravatalozó megfelelő körülmények között tudjon működni, mindenki a szeretteit el tudja búcsúztatni méltó módon.
Házhelyek a fiatal családoknak
Mit tudnak tenni annak érdekében, hogy itthon tartsák vagy hazacsábítsák a fiatalokat?
Az utóbbi években feltűnt, hogy egyre többen költöznek haza idegenből. Az a tendencia, hogy Németországból is a fiatalok, akik kint dolgoznak, pár év után hazajönnek, itt telepszenek le, házakat építenek, vagy a meglévő családi házakat teszik rendbe. Nagyon sokan házhelyeket vásárolnak, és bizony Körtvényesen már nem nagyon akad házhely eladó. Ezért az önkormányzat úgy határozott, hogy ki fogunk alakítani olyan helyet, ahova a fiatalok a jövőben le tudnak telepedni. Házhelyeket telekkönyveztünk be, 16 és fél méterszer 40 méteres házhelyeket. Tizenhat ilyen házhelyet telekkönyveztünk be, amit a jövőben szeretnénk kiosztani fiataloknak azzal az elvárással, hogy öt éven belül házat építsenek rá, ezáltal szebbé is tenni azt a részt, ami a faluhoz tartozik, azt az utcaszakaszt. Mind a két oldalt házak lennének, víz, gáz, biztosítva van, internet, tehát minden adott azért, hogy itt a fiatalok letelepedjenek. Az igényeket figyeltük, a kéréseiket a fiataloknak, amit intéztek az önkormányzat fele, hogy ők szeretnének itt élni. Így nekünk is lépnünk kellett, látva, hogy a faluban igény van a házhelyekre, ne csak a régieket újítsák fel. A mi dolgunk az, hogy ebben az időszakban, amikor településünket vezetjük, a tanácsosainkkal együtt minél jobb körülményeket tudjunk biztosítani minden lakosnak, a fiataloknak azáltal, hogy itt letelepedésüket segítsük.