A minőségi oktatás feltételei adottá válnak

Pataki Árpád, a bihardiószegi I-VIII. osztályos iskola igazgatójával egyeztetünk időpontot egy rövid beszélgetésre. Elméletileg jó az általunk javasolt időpont, gyakorlatilag meglátjuk, hogy esetleg közbe jön valami fontos elintézni valója, vagy sem. Ez számunkra érthető, hiszen nem könnyű egy olyan tanintézetet vezetni, mint a diószegi, ahol egy nagy számú diáksereget oktatnak, az óvodai csoportok is zsúfolásig meg vannak telve. Mindezt egy jól képzett pedagógusi gárda végzi, összesen 67-en, és az sem elhanyagolható, hogy mindez tíz épületben zajlik. Az igazgató régi ismerőseként megjegyzem, hogy jó kezekben van ez az iskola, mert ő mindig pontosságáért, nagy munkabíró képességéért és a statisztika kimutatásokban való jártasságáért volt elismert. Így van ez most is, érdeklődésünkre, pontos számadatokkal szolgál. Elmondása szerint összesen 851 gyerek tanul a községben, közülük 202 óvodás és 649 iskolás. Az óvodai csoportok magyar és román tagozatosak, őket 12 óvónő irányítja.

Tíz épületben tanítanak

Kisiskolások 406-an vannak, 20 osztályban szintén magyar és román tagozaton egyaránt, 20 tanítónővel. A nagyobb diákokkal 35 pedagógus foglalkozik. A gyerekek nemzetiségét tekintve, magyar, román és romák látogatják az óvodai, illetve az iskolai osztályokat. A nebulók okítása összesen 10 épületben zajlik. Ezekből két épületnek nincs működési engedélye. Mados Attila a település polgármesterének mindig szívügye volt az iskola, az oktatás, éppen ezért mindent elkövet az oktatási intézmények felújítása és újak építése érdekében. Az igazgatótól megtudjuk, hogy az egyik épületük felújítás alatt áll, nemsokára átadásra kerül. Három osztálytermet varázsoltak újjá. Korszerűen felszerelt illemhely, közösségi tér, világos folyosó, a kinti térben pedig most épülő sportpálya várja az alsó tagozatos diákokat.

Iskola a Szigeten

Épül egy nyolc tantermes tanintézet is, ahol öt alsó tagozatos és két óvodai csoport fog működni. Helyszínül a Sziget településrészt jelölték ki, mivel az ott lakó gyermekek teszik ki a diákság jelentős részét. A helyszín megválasztását sok kritika érte, de figyelembe véve a tényeket, miszerint az előkészítő osztályokban 15 magyar és ugyanannyi román anyanyelvű gyermek mellett 60 roma származású jár, érthetőnek tűnik a döntés.

Az önkormányzattal, nagyon jó a kapcsolatuk, mindenben segítenek, többek között, öt és fél millió lejből finanszírozták a fentebb említett két épületnél folyó munkálatokat. Volt ugyan nyertes pályázatuk, de ez nem volt elegendő a munkálatok kivitelezésére, ezért az önkormányzat önerőből gazdálkodta ki a hiányzó összeget.

Néptánc, foci, sakk

A továbbiakban egy kicsit az iskolán kívüli tevékenységekről érdeklődünk és örömmel tapasztaljuk, hogy mennyi tehetséges gyerekük van. Egyesek a sport területén, mások a néptánc révén teszik ismertebbé szülőfalujukat. Az iskola focicsapata nagyon jó helyezéseket ért el megyei szinten. Ügyes sakkozóik is vannak, akiket szívvel-lélekkel Törő Gyula szervezésében készítik fel a versenyekre. Büszkélkedhetnek a nemrég megalakult néptánccsoporttal is, amelynek irányítója az iskola pedagógusa, Szabó Melinda.

Pataki Árpád jövőbe tekintő megelégedettséggel jegyzi meg, hogy ingatlanaik most már rendben lesznek. Mindehhez társul, hogy az önkormányzat pályázott bútorzat és digitális eszközök beszerzésére, valamint a gyerekek meleg ebéddel való ellátására is.

Biharorszag teszt

FREE
VIEW