Érszőllős – látogatás az óvodában

Nagy Zsuzsanna 22 éve dolgozik óvónőként Érszőllősön. 2002-ben kezdte a munkát, amikor elvégezte a tanítóképzőt és hazajött a falujába. Akkor még a református templomhoz tartozó régi épületben működött az óvoda, és három csoport volt.

2008-ban költöztek át a jelenlegi épületbe. Most sajnos, mivel egyre kevesebb a gyerek, csak két csoporttal, egy magyar és egy román csoporttal működnek. A magyar csoportba tizennyolc, a román csoportba pedig tíz óvodás jár. Hosszú programú, napközis lehetőség négy éve van, reggel fél nyolctól délután öt óráig. A gyerekek ebédet is kapnak, amit Margittáról rendelnek. Az étkeztetés felét a szülők fizetik, a másik felét pedig a polgármesteri hivatal állja. A szülők meg vannak elégedve, az intézmény felszereltsége nagyon jó, az ott dolgozók minőségi oktatást tudnak nyújtani, amihez minden támogatást megkapnak úgy a polgármesteri hivatal, mint az igazgatóság részéről. A régi épület, amiben előzőleg voltak, nem volt megfelelő, mivel az nem kifejezetten óvodának lett kialakítva. Az új épületben mindenben megfelel az elvárásoknak: van benti wc, ebédlő, hálóterem, központi fűtés.

Zsuzsanna, a tanítóképző elvégzése után Margittára is mehetett volna, de ő ragaszkodott a gyökereihez, szülőfalujához, ezért Érszőllőst választotta, ide is ment férjhez. Sajnálja és szomorúnak tartja, hogy egyre fogyatkozik a magyar közösség, sok a vegyes házasság, ahol a gyermeket már többnyire román nyelvű óvodába és iskolába íratják. Fontosnak tartja a magyar identitás megőrzését és a hagyományok ápolását. Az érszőllősi pedagógusoknak az a félelmük, hogy minden évben egyre kevesebb gyermeket íratnak be az óvodai csoportokba. 2026-ban jár le a napközi akreditálása, és természetesen ezt szeretnék meghosszabítani, mert van rá igény. Abban reménykednek, hogy talán Érszőllősön is épülnek ANL lakások, ami egy nagyon jó ok lenne arra, hogy, hazavonzza a helybéli fiatalokat.

Az óvónő azt is elmondta, hogy az óvodában nagyon sok extra tevékenység folyik, minden hónapba megpróbálnak egy-egy olyan tevékenységet beiktatni, ami nem az óvoda falai között történik. Van egy gyümölcsösük, ősszel ott jártak, kirándulnak, sétálnak, látogatóba mennek. Nagyon jó partnerkapcsolatuk van az egyházzal, az orvosi rendelővel és a polgármesteri hivatallal. Márciuskákat osztogatnak, kimennek az utcára, köszönteni és örömet szerezni a járókelő helybéli hölgyeknek, amit mindig nagy szeretettel fogadnak. A szülőkkel is számos közös rendezvényt szerveznek, karácsonykor például, a Rákóczi Szövetség támogatásával mézeskalácsot sütöttek.

A jövőre nézve, az óvónő azt szeretné, ha megmaradna a magyar csoport. Sokan városra költöznek, vagy elmennek Magyarországra egyetemre, és már nem jönnek vissza. Igaz, hogy Érszőllős egy kicsit távol esik a főutaktól, mivel Margittának azon az oldalán van, ami már a megyéből kifelé vezet, ezért a község fekvése nem igazán kedvez a befektetőknek.

Pedig az itt élő és nevelkedő legfiatalabb generáció valóban minőségi oktatásban részesül, kiváló az orvosi ellátás, nemrég pedig új sportcsarnok épült, ami még vonzóbbá teheti a települést. Domborzatilag is nagyon jó fekvésű, közel van Tasnád, fejleszteni lehetne a turizmust, már csak a megfelelő befektetők kellenének mindehhez.