Mindig tudunk baráti jobbot nyújtani a másik felé
Rendhagyó módon alakult a Szalárdi Polgármesteri Hivatalban tervezett interjúnk, hiszen egyfelől háromszereplős beszélgetéssé bővült, Nagy Miklós polgármester mellett a témák egy részéről Kendi Dezső alpolgármestert faggattuk, illetve ahogy a különböző beruházások szóba kerültek, fel is pattantunk a kényelmes irodai székekből, s a helyszíneken folytattuk a szemlélődéssel egybekötött beszélgetést.
Már az első téma alkalmat adott a kiruccanásra az épülő, átépülő új kulturális központhoz, amit szívesen emlegetnek színházként. Meg is győződhetünk róla, bejárva az épületet, – ahol a kivitelező cég néhány munkása dolgozott éppen, – hogy a terem, a készülő páholyokkal, egy más rendezvényekre alkalmas emeleti teremmel, öltözőkkel, ruhatárral valóban egy kis színházat eredményez majd.
– Korábban már többször próbálkoztunk a felújítással, lehetőségeink szerint fel is újítottuk korábban, pályáztunk a teljes átépítésre, de nem nyertünk – emlékezik vissza a polgármester. Aztán amikor Cseke Attila került a Fejlesztési Minisztérium élére, leporoltuk a dossziét s más pályázatokkal együtt leadtuk újra. Ugyanebben a csomagban pályáztunk az önkormányzat épületének felújítására, egy újabb szinttel is kiegészítve. továbbá ANL-lakások építésére fiataloknak, valamint nyertünk egy szabadtéri sportpálya, kisebb stadion építésére is forrást.”
Nekünk is járt, de nem mindig jutott
Bejárjuk közben az épülő kulturális központ majd minden termét, az elmondottak alapján korszerű, elegáns és látványos helye lesz ez a művelődésnek. Szándékuk szerint minden hónapban megvesznek majd egy előadást, az eladott jegyekből befolyó összegeket pedig visszaforgatják kulturális célokra. Helyi színjátszócsoport is szerveződőben van.
– Huszonnégy évi polgármesterségem idején számtalanszor megtapasztaltam azt, hogy nektek is jár támogatás, de nem jut. Azt, hogy most vagy két évig ott volt kormányon az RMDSZ, s Cseke Attila olyan csapatot vezetett, olyan ember volt maga is, aki nem az időt akarta ott eltölteni, s meggazdagodni egy jó funkcióban, hanem a vidék felemelkedéséért dolgozott, és nem csak magyarok lakta településeken. De mi is sokat dolgoztunk azért, hogy az 5-6 komoly pályázati támogatást elnyerjük. Örülök annak is, hogy a 72 tömbházlakás közelében, amelyekből az első 36 építése már megkezdődött, bölcsőde is készül, s a lakóparkhoz már visszük ki az áramot, visszük ki a gázt, az utcai világítást.
Szakorvosi rendelőket terveznek
Szóba kerül az épület, amelyben jelenleg működik a hivatal.
– Ez egy lerobbant állapotban lévő orvosi rendelő volt – veszi át a szót Kendi Dezső alpolgármester – de közben sikerült átellenben egy vadonatúj rendelőt felépítenünk. S amikor ez a régi rendelő megüresedett, akkor jött az ötlet, hogy a felújítás idejére a polgármesteri hivatallal költözzünk ide. Nyilván előbb ezt is felújítottuk, önerőből, s majd ősz felé költözünk vissza a megszépülő hivatalba.
Közben Nagy Miklós arról is beszél, hogy mi célra használhatják majd később ezt az ingatlant. Szakorvosi rendelőket szeretne itt nyitni, tárgyalnak is erről egy szakcéggel, hogy szívorvosi, belgyógyászati, nőgyógyászati, ortopéd orvosi szakrendelések legyenek itt.
Közben szóba kerül az aszfaltozás. Ezzel kapcsolatban Kendi Dezső azt mondja: amíg lehetett pályázni víz- és csatornaépítési munkálatokra, addig azok élveztek prioritást, hogy ne járjanak úgy, hogy a vezetékek építése miatt kelljen felbontani a friss aszfaltot. Mikor Cseke Attila miniszter volt, két nagy pályázatot tettünk le aszfaltozásra 26 és 18 millió lej értékben, sajnos utóbb kiderült, hogy ebből összesen csak 12 millió lejt tudtak csak biztosítani, az eredeti összeg alig negyede, ebből nemrég el is kezdődött a községközpontban egyes utcáknál a kivitelezés.
Közben egy uniós pályázatot is leadtunk az AFIR-hoz, ugyancsak utcák aszfaltozására, ebből a forrásból a két faluban fogunk majd utcákat aszfaltozni.
Ekkor újra fel is pattanunk egy kis terepszemlére, hiszen az ideiglenes hivatal melletti utcában éppen dolgozik egy munkagép, a két elöljáró vált is néhány szót az éppen ott lévő egyik munkavezetővel. Az előkészítő munka folyik, az aszfaltburkolat alapjának az előkészítése.
Nagyvárosi léptékű ügyintézés
A településen tett körutunkat a régi községházánál folytatjuk, mely most igazi építőtelep, s a látottak alapján indokolt a polgármester optimizmusa, mely szerint szeptember körül visszaköltözhetnek. Előbb azokat a részeket járjuk be az épület bal oldali részén, ahol majd az ügyfélfogadás zajlik, majd azokat a termeket, ahol irodák lesznek, azt is, ahol a tanács ülésezik majd, illetve egy nagyobbat, ahol rendezvényeket, konferenciákat is szervezhetnek. Ami nem változik, hogy Nagy Miklósnak és Kendi Dezsőnek ezután sem lesz külön irodája, ami jól illusztrálja emberi és szakmai kapcsolatukat.
– Olyan formában szeretnénk kiszolgálni a lakosokat, mint Nagyváradon, sőt, talán még modernebb körülmények között is. Mindent egy helyen lehessen megrendezni. Forgalmunk lesz elég, hiszen például a lakossági nyilvántartónk további két községet szolgál ki, Szentjobbot és Alsótótfalut (Sârbi). Egyre inkább kistérségi központként működünk, de az is fontos, hogy az alkalmazottaknak is kényelmes munkahelyet biztosítsunk, s áttekinthető ügyintézést kínáljunk.
Elhanyagolt telekkönyvezések
Más Bihar megyei településeken gyakran szóba került a telekügyek rendezetlensége, illetve az ezt megoldani hivatott próbálkozások. A témáról Kendi Dezső alpolgármester beszél. – Körülbelül a területeink bő ötven százaléka a községben már be van telekkönyvezve. Öt-hat éve egy pilot projekt keretében egy jól körülhatárolható terület esetében elkészítettük ingyen. Nem volt könnyű végigvinni. A mostani egyszerűsített eljárás itt is elindult, a cég dolgozik, sajnos, ezzel elég sok a probléma, a több alkalommal is gazdát cserélt földek miatt. Amikor a kilencvenes években vissza lehetett igényelni a földeket, s minden jogosultat rátettek a birtoklevelekre, van olyan, amelyiken tíz név is szerepel. Ha később el akarják adni, akkor mind a tíz meg kell jelenjen a közjegyző előtt. A legnagyobb probléma, hogy az emberek nagyon sokáig elhanyagolták ezt a kérdést, nem volt fontos a földek betelekkönyvezése. Ahol jobb a helyzet, a községi utak, utcák, továbbá a magántulajdonú legelők, erdők, ezek mind be vannak telekkönyvezve, ami mondjuk pályázatok esetében igen fontos szempont.
Napelemparkkal spórolnának
Közben sok egyéb téma is szóba kerül beszélgetésünk folyamán. A közvilágítás korszerűsítése már korábban megtörtént, minden oszlopon ledes égők vannak. A korszerű térfigyelő kamerarendszer felügyeli a közbiztonságot, de továbbra is megvan az önkéntes éjjeliőr csoport is. A közvilágításhoz kapcsolódik, hogy napelemparkot szeretne létesíteni a község, hiszen ma az energiaszámlák jelentik a legnagyobb kiadásokat. Minden pénzösszeg fontos, hiszen a pályázatok önrészei is sokba kerülnek, s Szalárd nem rendelkezik olyan komoly saját bevételekkel, mint mondjuk Bors vagy Bihar. Ráadásul egy projekt több éves átfutási időt igényel, vannak esetek, amikor egy évig tart az elbírálás, utána jön a közbeszerzés, terveztetés, engedélyek beszerzése. Az, hogy most aszfaltoznak, ugyancsak egy több éves folyamat végeredménye.
Az is felvetődik, milyen formában lehet egy polgármester feladata munkahelyek teremtése. Ezzel kapcsolatban Nagy Miklós úgy vélekedik: – Olyan légkört kell teremtsen egy polgármester, hogy a vállalkozó az adott településen jól érezze magát, ehhez pedig stabilitás kell. S mindaz, amit eddig elértünk, nem egy ember érdeme, hanem egy nagy csapatnak az eredménye, s ezt a nagy csapatot RMDSZ-nek hívják. Örülök annak, hogy ennek a nagy csapatnak én is egy kis fogaskereke lehetek. Helyi szinten is jó a csapat, a tanácsosok is fontos részei a munkának, egyikünk kiáll a másikért. Arra is büszke vagyok, hogy minden egyes lelkésszel baráti kapcsolatot tudok ápolni. Úgy tervezzük a jövőt tudatosan, hogy önkormányzat, iskola, egyház, közösen dolgozunk, közösen álmodunk jövőt. Jó, hogy mindig tudunk baráti jobbot nyújtani a másik felé.