Nagyszalonta

Disznairól hajdanonta,
Konya fülü nyájról:
De ma hires Nagy-Szalonta
Az ő Aranyáról.

Másfél évszázada vetette papírra e sorokat a nagy költő, s híre-neve azóta sem fakult, de felnőtt hozzá a település, immár se nem mezőgazdaságból élő kisváros, se nem a Csonkatorony köré szerveződő irodalombarátok serege, hanem a régió legfontosabb települése, hamarosan kiemelkedő közúti csomópont, üdülőváros, jelentős iparnegyeddel. Utcáira már nem a sártenger a jellemző, hiszen 80 százalékban már aszfaltos, (a maradékban köves) úton járhatnak a gépkocsik, sima járdán a gyalogosok. A tanügy épületei rendezettek, a kórház épp bővítés alatt áll. Egy fejlődő, parkos-virágos település, ahova jó hazatérni, ahova érdemes beköltözni, ahol jó élni.

Fókuszban az otthonok melege

Török László polgármester ötödik mandátumát tölti a nagyszalontai városházán. Munkáját kétharmados többséggel rendelkező RMDSZ-es tanácsosi csapattal végzi, látványos eredményekkel. Jelenleg több mint félszáz folyamatban lévő pályázatot tartanak számon, és a folyamat nem áll meg, újabb és újabb tervek készülnek, az egyszerű digitalizálástól a látványfürdőig.

Hosszú ideje áll a város élén, visszatekintve, hogyan értékelné a tevékenységét?

Amikor negyed évszázada bekapcsolódtam a település vezetésébe, új lendületet hoztam a hajdúváros öreg falai közé. A kezdetekben amolyan „tűzoldómunka” volt a hivatalban, mindig azt kellett megoldani, ami már végképp nem tűrt halasztást. Aztán fokozatosan rendeződtek az égető kérdések, s egyre több idő, lehetőség maradt a közeli és távoli tervekre. Bő évtizedbe telt, mire az első projektek valósággá váltak, s egy másik hosszú szakaszba, míg beindult a „projekt-gyár” a városháza irodáiban. Manapság már az az elsődleges, hogy megőrizzük a nagyszalontai családok otthonainak melegét, biztonságát, jövőjét.

Ennek jegyében készültek a már említett pályázatok?

Igen, épp ez a lényeg. A már megnyert pályázataink jelentősé része az energiatakarékosság jegyében született. Mert otthonaink melegét mindenekelőtt a szó szoros értelmében kell biztosítani. S az energiaárak ismeretében sürgősen lépni kell, fenntarthatóvá kell tenni középületeinket, iskoláinkat, kórházunkat, de akár a lakosok életterét is. A jelenleg futó pályázataink keretében hőszigetelést kap a Műszaki Líceum és a Főgimnázium épülete, az Arany János Elméleti Líceum régebbi épülete, valamint a városháza is. Egy 52 millió lejes pályázat keretében több száz tömbházlakás hőszigetelésére nyílik lehetőség. S talán ide sorolnám azt a projektet is, melynek keretében a városi villanyszámlán spórolunk: a közvilágítás lámpatesteinek energiatakarékosra cserélése nyomán mintegy 40 százalékkal kisebb lesz a fizetendő összeg.

Tervezik alternatív energiaforrások bevezetését is?

Természetesen, ez a legfontosabb terület. Több éves projektünk érkezett a finisébe: hamarosan a termálvíz jótékony hatását fogjuk munkára. A termálvíz-kutunk fúrása tavaly kezdődött. A meleg vizet felhasználjuk középületeink fűtésére, a vezeték a kórház, a városháza fűtését oldhatja majd meg, ezt egy 46 milliós projekt keretében építjük majd ki. Emellett a napenergiát is igába fogjuk, lesz fedett parkolónk és napelem parkunk – a Befektetési Ügynökség illetve az Energiaügyi Minisztérium pályázatának köszönhetően. Visszatérve a termálvízre, a forrásunk vize táplálja majd a Toldi Aqvaparkot. Ez az évszázad beruházása Nagyszalontán, a lakosság nagyon várja már a strandot, de számunkra a gazdasági potenciálja legalább annyira fontos, új munkahelyeket teremt, a turizmust is fellendíti majd. A kivitelezés nagy tempóban halad, látványosan nő ki a földből, a napokban helyére kerül az épület kupolája.

Ha szóba került a kivitelezés, felmerül a kérdés: jelenleg hány helyen dolgoznak munkagépek?

A város több pontján találkozhatnak építőteleppel. A Puskin téren ANL tömbházak épülnek, nyár elején kerül átadásra az első 36 lakás, ezt követően épül egy újabb tömb, további 24 otthonnal. A napokban kezdődött az új sportbázis építése, az Olimpiadei utcán, s a közelében már javában tart a bölcsőde építése. Befejezés előtt áll a Piéta kegyeleti ház építése, és a főutca déli oldalának sétánya. Az útépítések között jelenleg a Tenkei út felújítása a legjelentősebb, ugyanakkor még tart a Baritiu-Sportului utca modernizálása, mely egyenes utat biztosít a Tenkei út és a kórház között. A kivitelezés előtt áll a Bartók Béla út kinyitása, mely a Gacsónak nevezett negyedből a Főgimnáziumig enged majd szabad utat. Emellett a Saligny terv keretében tíz nagyszalontai utca teljes felújítására kerül sor az idén. És mindez csak egy része a futó munkálatainknak…

Fiataloknak épülő lakások, bölcsőde, sportlétesítmény… Nagyszalonta számít a fiatalok családalapítására…

A korábban említett otthon melegét így, átvitt értelemben is próbáljuk megteremteni. Kiemelten fontos számunkra, hogy a családok jól érezzék magukat a településen, s ezt minden projektünknél szem előtt tartjuk. Tudjuk, hogy az itthon maradás alapfeltétele, hogy megfelelő munkahely álljon rendelkezésre, ezért kezdeményeztük az ipari park létrehozását, ahol ipari létesítmények vethetnek lábat. A már meglévő gyáraink is bővítés előtt állnak, pályáztunk egy geotermális kutatóközpont létestésére, ahol magasan képzett személyzetre lesz szükség. Új lakások épülnek, bölcsőde segíti a kisgyermekeseket, az óvoda és iskolahálózatot szintén kiemelten kezeljük, úgy az épületeink rendbetétele, mint a felszereltség biztosítása terén. Az egészséges életmód, mely fiataljaink számára szintén elsődleges, a városvezetés számára is prioritás. A meglévő sportcsarnokaink mellé újabb sportbázis épül, de itt emelném ki az uszodát, amely egy éve nyitott városunkban, és azóta több, mint 300 gyermek tanult meg úszni a medencéiben. Jelentős továbbá, hogy a települések sorában Nagyszalontán a legmagasabb az egy főre eső kerékpárút-kilométerek száma, s jelenleg is több projektünk van, melyben újabb bicikliutak építése a cél.

Tervezzük egy, a várost övező zöld körgyűrű (fasor, sétány) megvalósítását, a kék folyosó elnevezésű tervünk keretében pedig a várost átszelő Kölesér partjának rendezése a cél. És akkor még nem beszéltünk a minőségi játszótereinkről, gördeszka-pályáról, a központi park család-barát kivitelezéséről… S miközben jövőt építünk fiataljainknak, egyszersmind a szépkorúakat is támogatjuk, hiszen számukra sincs fontosabb, mint hogy gyermekeink a szülőföldön boldoguljanak. Egy lendületes, fejlődő városban az idős kor sem félelmetes, hanem csupán egy újabb lehetőség a boldogságra.

Biharorszag teszt

FREE
VIEW