Székelyhíd jó ütemben halad a városiasodás útján

Béres Csaba polgármester beszámolója

Nekem – polgármesterként – Székelyhíd a szülővárosom, az otthonom, a szívügyem és ha ez sokszor kívülről nem is látszik, munkatársaimmal együtt nagyon sokat dolgozunk addig, amíg egy-egy tervnek, fejlesztésnek végül látható, kézzelfogható eredménye lesz. Olyan ez, mint a kertészkedés, ami nem tavasszal kezdődik az ültetéssel, hanem még télen, az álmodozással és tervezéssel. Egy város fejlesztését sem lehet a semmiből elkezdeni, ahhoz először merni kell nagyot álmodni, terveket kell készíteni, utána jöhet a kivitelezés. Mindig is igyekszem tudatos, jól átgondolt döntéseket hozni, szakemberek véleményét kikérni azért, hogy városunk a körülményekhez képest a legjobban fejlődhessen. Persze mindig vannak olyan külső tényezők, amelyeket nem tudunk befolyásolni, mindig marad a listánkon olyan probléma, ami még megoldásra vár, de úgy gondolom, a Székelyhídon és a hozzá tartozó településeken az elmúlt négy évben megvalósult fejlesztések magukért beszélnek.

Iskolafejlesztések

Az iskolafejlesztést több szempontból is küldetésemnek érzem. Nekem is alkalmam nyílt belekóstolni a pedagógusi szakmába, és hiszem, hogy a gyermekekkel való foglakozás egy küldetés, amelyet komolyan kell venni. Három gyermekem van, akik itt járnak iskolába, illetve óvodába, apaként és városvezetőként is azt vallom, hogy minden lehetséges eszközt meg kell ragadni, hogy az oktatás minőségét és körülményeit jobbá tegyük. Talán nincs is még egy olyan település a megyében, ahol egyidőben ennyi iskolafejlesztés zajlik, mint nálunk. A központi iskola, az egykori járásbíróság épületének felújítása jelenleg is folyamatban van, hasonlóan a csokalyi Fényes Elek Elemi Iskola épületéhez, illetve 3 millió lej értékben a hegyközszentmiklósi iskola felújítása is elindul a közeljövőben.

Ezzel párhuzamosan a sportcsarnok mögött egy korszerű, több funkciót ellátó iskolakomplexum is épül, a munkálatok folyamatosan zajlanak. Jelentős összeggel támogattuk az érköbölkúti iskola tetőszerkezetének javítását, pályázatok segítségével igyekszünk az iskolákat különböző digitális eszközökkel felszerelni, ez csak néhány az elért eredmények közül. Az iskolafejlesztés nemcsak az elmúlt négy évben, hanem mindvégig a szívügyem volt, többek közt ennek eredménye az, hogy a nagykágyi iskola és a hozzá tartozó bentlakás megújult, igaz, nem ebben a mandátumomban, illetve felújítottuk az iskola tankonyháját. Mindemellett a nagykágyi és a hegyközszentmiklósi iskola több nyertes pályázatunkban is a partnerünk és igazán pozitívként értékelem a velük való együttműködést. Ugyanitt említeném meg, bár nem kifejezetten csak a gyerekeket érinti, hogy 2021-ben átadtuk az uszodát, melyben egy úgynevezett fél olimpiai, 25 méter hosszú és 12 és fél méter széles, valamint egy kisebb, 6-szor 12 és fél méteres gyermekek úszásoktatására alkalmas medence kapott helyett. Az uszoda szolgáltatásait bárki igénybe veheti, de rendszeres úszásoktatás is folyik. Népszerűségét és szükségességét mi sem bizonyítja jobban, mint hogy több tíz kilométeres körzetből is járnak hozzánk úszni.

Jelentős turisztikai potenciál

Évekkel ezelőtt azzal a céllal kezdtünk el dolgozni Székelyhíd turisztikai várossá nyilvánításáért, hogy lehetőség nyíljon olyan pályázati források lehívására, amelyek kifejezetten vendéglátásra szakosodott települések számára nyújtanak finanszírozási lehetőségeket. Székelyhíd mint turisztikai érdekeltségű település már a múlt század ’70-es éveiben nagy figyelmet kapott. A külföldről és belföldről egyaránt érkező vendégek, megtapasztalva a termálvíz jótékony hatásait, hosszú időn át visszatérő vendégekként látogatták az érmelléki gyógyvizet. Ugyanakkor elmondhatjuk, hogy turisztikai szempontból városunkban több célcsoportnak is tudunk színvonalas kikapcsolódási és pihenési lehetőséget biztosítani. A gyógyfürdőkön kívül a vidéki turizmus, valamint a bor- és gasztroturizmus is egyre hangsúlyosabb szerephez jut településünkön. Nemrég avattuk az Erdélyi Magyar Borászok Egyesületének székhelyét Székelyhídon, ami reményeim szerint közép- és hosszú távon nagyban fogja segíteni a helyi borászati ágazatot.

Infrastruktúra

Az aszfaltozás és az utak állapota mindig kényes téma, nemcsak nálunk, hanem minden településen, de azt nyugodt lelkiismerettel állítom, hogy igyekszünk megragadni minden olyan lehetőséget, amikor utak rehabilitációjára lehet pályázni. Ennek eredményeként 2022-ben sikerült a fejlesztési minisztériumnak köszönhetően a PNDL programon keresztül egy újabb pályázatot megnyerni, aminek részeként Székelyhídon, Csokalyon, Nagykágyán, Érköbölkúton és Érolasziban zajlottak és zajlanak aszfaltozási munkálatok. Konkrét számadatokkal is tudok szolgálni: Székelyhídon 23 utca kapott új útburkolatot, ez összesen 11 km aszfaltot jelent, falvakon összesen 10 km aszfaltot sikerült lefektetni. Ezenkívül van még egy hasonló pályázatunk (Anghel Saligny Nemzeti Befektetési Program), amiből még 15 km aszfalt fog elkészülni Székelyhídon és a hozzá tartozó falvakban. Én még nagyon jól emlékszem arra, hogy amikor 2020-ban elkezdődött az aszfaltos projekt, a Facebook-kommentelők nagy része azt mondta, hogy ebből nem lesz semmi. De a fent említett számok is azt bizonyítják, hogy nem lett igazuk. Bár választási év van, ezek nemcsak ígéretek vagy kampányfogások, hiszen aki itt él, az tudja, látta, hogy az elmúlt években folyamatosan zajlottak a munkálatok.

Korszerűsödött a közvilágítás, hiszen 2022-ben sikerült elérni Székelyhíd és a hozzá tartozó települések közvilágításának modernizálását, valamint a hálózat bővítését, melynek során összesen 965 darab különböző erősségű LED-es égőtestet cseréltek ki vagy szereltek fel újonnan. A kivitelező cég egyrészt a már meglévő régi, elavult és nagyfogyasztású égőket cserélte ki, másrészt a település bizonyos zónáiban, ahol indokoltnak bizonyult, bővítette a hiányos hálózatot, új utcai lámpákat szereltek fel olyan helyekre, ahol eddig nem volt közvilágítás.

Ezenkívül buszpályaudvar épül városunkban, melynek munkálatai már el is kezdődtek, és a tervek szerint június–júliusra befejeződnek. Ez azért lesz jó, mert a Nagybánya és Temesvár minden távolsági busza, valamint az összes, Bihar megye északi és keleti irányából érkező, városunkat átszelő járata ide fog befordulni. A buszpályaudvart, nem véletlenül, a hamarosan épülő aquapark mellé terveztük.

Egy nagyon jelentős, többrétű fejlesztést köszönhetünk a Regionális Operatív Programnak. Ebből valósul meg a központi iskola felújítása, az érolaszi, érköbölkúti, csokalyi és székelyhídi utak aszfaltozása, illetve a csokalyi kultúrotthon megépítése. Ez a létesítmény egy 220 férőhelyes kultúrház lesz, a kivitelezés nagyon szépen halad, mondhatni, hogy lassan a végéhez közeledik, előreláthatóan nyáron birtokba is vehetik a helyiek. Ezzel egy régi vágya teljesül a csokalyiaknak, hiszen eddig nem volt egy olyan közösségi terük, ahol akár bálok, lakodalmak vagy keresztelők alkalmával több százan megfelelő körülmények között össze tudtak volna gyűlni. A Regionális Operatív Programnak köszönhetően megépült kultúrház konyhával, mosdókkal, korszerű fűtésrendszerrel lesz ellátva, sőt még színpad is lesz benne, így különböző színházi előadásokat is lehet majd tartani. Ez is egy jelentős dolog, hiszen a kultúra ápolása nemcsak Székelyhídon, hanem a hozzánk tartozó településeken is ugyanolyan fontos. Éppen ezért örömmel látom, hogy mind Csokalyon, mind Érköbölkúton megalakultak és működnek néptánccsoportok. Érköbölkúton nagyon sok kulturális rendezvényt szerveznek, felpezsdült a helyi kulturális élet. Itt elmondanám, hogy szerencsére nagyon jó kapcsolatot ápolunk mind a helyi, mind pedig a falvainkon működő különböző civil és kulturális szervezetekkel. De ugyanúgy jó a kapcsolatunk a helyi egyházközösségekkel is, az érköbölkúti templom felújítását például a polgármesteri hivatal is támogatta.

Sok a nyertes pályázat, számos fejlesztés indul

Van számos megnyert pályázatunk, olyan beruházások, amik heteken, hónapokon belül el fognak kezdődni. Az egyik ilyen egy 18 lakrészből álló, fiataloknak szánt tömbházlakás, mely a korábban már említett buszpályaudvar közelében fog megépülni, és melynek munkálatai még idén elkezdődnek. Ugyancsak az idei év folyamán, valószínűleg az év második felében elkezdődik annak a bicikliútnak a megépítése, amely a Vámhídtól a kágyi kútig és a felsővárosi benzinkútig, illetve a Malom utcáról az iskoláig vezet majd. A szolgáltatások minőségének javítása érdekében tervben van egy taxitársaság engedélyeztetése Székelyhídon, ami nyár végén fog beindulni.

Egy másik nyertes projekt a városháza külső-belső felújítását és további irodákkal való bővítését teszi lehetővé. Ennek kiegészítéseként megnyertünk egy olyan pályázatot is, mely az intézmény digitalizációjára irányul. Ez abban áll, hogy terveink szerint a szolgáltatásaink egy részét digitalizálni fogjuk, lehetőség lesz a számlák online kifizetésére, hogy ne kelljen az embereknek annyit sorban állni. Másrészt ablakos rendszert is szeretnénk bevezetni, ahol sorszámok alapján sokkal gyorsabban és egyszerűbben lehet majd ügyeket intézni, anélkül, hogy számos irodát végig kellene járni. Ez leegyszerűsítené, optimalizálná a polgármesteri hivatal adminisztrációs működését, hiszen eljutott hozzánk a lakosság irányából érkező, sokszor valóban jogos panasz, miszerint néhol hosszadalmas és nehézkes az ügyintézés. A két fenti megnyert pályázat révén ezeket a problémákat igyekszünk orvosolni. A polgármesteri hivatal épületének felújítása miatt a helyhatóság átmenetileg átköltözik a múzeum épületébe. Ez biztos bonyodalmakkal jár majd, ami miatt kérjük a lakosság szíves türelmét, hiszen mindannyiunk érdekeit fogja szolgálni, ha az ügyintézés könnyebb és gyorsabb lesz majd.

Igyekszünk megoldani a problémákat

Nem szeretném a kényes, sokakat bosszantó problémák témáját sem kikerülni, hiszen meggyőződésem, hogy nem szabad a fejünket a homokba dugni, a gondokról beszélni kell, mert csak így születhet mindenki számára megfelelő megoldás. Az egyik ilyen a vízszolgáltatás kérdése. Tudjuk, hogy az emberek elégedetlenek a vízhálózat üzemeltetésével, a vízminőséggel, ezeknek a legtöbb esetben az az oka, hogy a kivitelező cég épp köti át vezetékeket a régi hálózatról az újra, ami folyamatos javításokkal és vízelzárásokkal jár, illetve a vízminőség átmeneti romlásával. Mi sem vagyunk a jelenlegi helyzettel megelégedve, tudjuk, problémák vannak és a lakosság nagy része elégedetlen, de ezek átmenetiek, és a regionális vízszolgáltató hatáskörébe tartoznak, nem a polgármesteri hivataléba. A lakosság felháborodása jogos, de ha a munkálatok befejeződnek, akkor sokkal jobb minőségű, tisztított, arzénmentes víz fog majd eljutni a háztartásokba, amit az helyhatóság önerőből nem tudott volna kivitelezni. Ezek a munkálatok, ha minden terv szerint halad, március–április folyamán befejeződnek, így addig is kérjük a lakosság szíves türelmét.

A másik kritika, ami gyakran ér engem, a munkahelyek kérdése. Tisztáznunk kell, hogy egy önkormányzat csak nagyon nehezen és kevés munkahelyet tud teremteni. Nincsenek, vagy csak nagyon kicsi cégei vannak, ahová munkásokat alkalmazhat. A vállalkozók pedig, ha tetszik nekünk, ha nem, mindig oda mennek, ahol a legtöbb profitot tudják elérni. A legjobb esetben is csak annyit tehetünk, hogy maximálisan támogatjuk a törvény keretei között a településünkön vállalkozást nyitni akarókat. De örömmel jelenthetem be, hogy sikerült idehoznunk egy befektetőt, aki munkahelyeket fog teremteni. Ez a cég Európa egyik legnagyobb olyan cége, ami biciklialkatrészek, -kiegészítők, sportruházat, védősisakok gyártásával foglalkozik. A kastéllyal szembeni egykori varroda épületkomplexumot vásárolta meg, és szépen haladnak a felújítással, a beindítást nyárra tervezik. Reményeink szerint szintén számos új munkahelyet fog teremteni a korábban már említett aquapark.

Zárógondolatként

Annyit tennék még hozzá, hogy egy város fejlesztése nem megy egyik napról a másikra, ez egy folyamat. Az ember természetéből fakadóan türelmetlen, főleg, ha hónapok vagy esetleg évek óta jelen lévő problémáról van szó. Azt gondolom, hogy az elmúlt néhány évben Székelyhíd önmagához képest nagyon sokat fejlődött, és nemcsak az infrastrukturális fejlődésre gondolok, hanem az oktatás és a kultúra fejlesztésére is, de a városiasodás egy hosszú és komplex folyamat. Idén lesz húsz éve, hogy Székelyhíd városi ranggal rendelkezik. Mi 2008-ban örököltünk egy nagy falut, falusi mentalitással, nem létező infrastruktúrával. Csokalyon, Kágyán és Hegyközszentmiklóson nem volt sem ivóvíz, sem szennyvízhálózat. Érköbölkúton és Érolasziban nem volt szennyvízhálózat. Székelyhídon semmi nem működött megfelelően, a vízhálózat is csak működgetett, egy szemetes település volt. Most már európai szintű szolgáltatások vannak, vadonatúj gépek gyűjtik szelektíven a szemetet minden utcából.

Higgyék el, tudatosan építkezünk, csak nagyon mélyről indultunk. Amíg nem volt sem ivóvíz, sem szennyvízhálózat, addig nem tudtunk aszfaltozni, először ezeket a dolgokat kellett pontra tenni. Nagyon sok még a tennivaló, tudom magam is, de azt is látom, hogy Székelyhíd elindult afelé, hogy egy élhető kisváros legyen. Ezt bizonyítja az is, hogy sok fiatal itthon próbál boldogulni, sőt több olyan család is van, akik külföldről költöztek haza. Eddig is azon dolgoztam, és lehetőségeimhez mérten ez után is azon fogok munkálkodni, hogy Székelyhíd egy olyan hely legyen, ahol érdemes itthon maradni, ahová érdemes hazajönni.

Béres Csaba polgármester