Orvosi rendelő – az ügyelet nem sürgősségi
Biharon járva természetesen az egészségügyi ellátás iránt is érdeklődtünk. Debelka Mónika Éva doktornő elmondása szerint a rendelőjük jól fel van szerelve. Mindenféle gyógyszerük megvan, amire szükség lehet, van defibrillátor, három oxigénkoncentrátor, amiből az egyik hordozható.
Két éve sikeresen megnyertek egy európai uniós pályázatot, ami biztosítana számukra még egy defibrillátort, egy EKG-t, különféle gyógyszereket, új laptopot, íróasztalt és orvosi székeket, de sajnos a pénzt azóta sem folyósították nekik.
Hét orvos és hat asszisztens dolgozik a rendelőben, és akár hatvan páciens is megfordul náluk naponta. Hétköznaponként délután 3 órától reggel 8-ig, hétvégén pedig reggel 8 órától másnap reggel 8-ig ügyelet van, tehát van orvos és asszisztens is bent, és a hivatalos ünnepnapokon is dolgoznak.
Az emberek az ügyeletet gyakran összetévesztik a sürgősségi ellátással, ami nem ugyanazt jelenti, hanem ez tulajdonképpen a háziorvosi ellátás folytatása, de műtéteket biztosan nem fognak elvégezni, hiszen nincs rá lehetőségük. De szinte minden ügyelet alkalmával akad életmentés. Ez azt jelenti, hogy stabilizálják az életveszélyben lévő beteg állapotát krízishelyzet esetén, például egy agyvérzés vagy szívinfarktus alkalmával, és rögtön mentőt hívnak hozzá, ami általában nagyon rövid időn belül ki is érkezik.
A legtöbbször Debelka doktornő az ügyeletes, így a mentőszolgálatnál már jól ismerik a telefonszámát. A bihari és környékbeli lakosok megbíznak az itteni ellátásban, elégedettek vele. Gyakran a konzultáció után is elidőznek a rendelőben, így meséli a doktornő. Főleg a gyerekek szeretnek itt lenni, pedig az lenne az általános, hogy a kicsik félnek az orvostól. De itt nagyon jól érzik magukat, nézelődnek a rendelőben, leülnek játszani. Sok helybéli lakos köszönheti életét a bihari állandó orvosi ellátásnak, az itt dolgozók hozzáértésének és felkészültségének.