Az RMDSZ és az Erdélyi Magyar Szövetség (EMSZ) országos szinten tavasszal az idei esztendő négy választására szóló együttműködést írt alá, melynek az alapelve az, hogy helyi szinten versenyeznek egymással ott, ahol emiatt nem kerül veszélybe a magyar képviselet, országosan viszont az egységre törekednek. Az államelnöki és a parlamenti választások küszöbén ZAKARIÁS ZOLTÁNT, az EMSZ elnökét kérdeztük arról, miért fontos az előttünk álló két választás és hogyan próbálják megszólítani szavazóikat.
– Helyi szinten verseny, országosan egység, ez az RMDSZ és az EMSZ közötti megállapodás lényege. Június 9-én ennek az összefogásnak megvolt a főpróbája. Hogyan értékeli az akkori együttműködést?
– Nagyon nehéz volt ezt az újkori kampányt végigcsinálni, mert ugye első alkalom volt, hogy össze kellett valamilyen formában hangolni egy országos kicsengésű európai parlamenti választást egy helyhatósági választással, aminek teljesen más az üzenete, teljesen más a kihatása. Nyilván, hogy a különböző megközelítés, különböző listák miatt nagyon nehéz volt az embereknek rendesen elmagyarázni, hogy az öt szavazólapból hogyan tudjon esetleg differenciálni, hogy ki hogy szavazzon. Ez nagyon sok helyen majdnem áthághatatlan feladat volt, és ennek meglátszott az eredményeken is, tehát az európai parlamenti választások üzenete ledominálta gyakorlatilag az egész kampányidőszakot. És egyértelmű, hogy ez az üzenet, amire rásegített a magyar közmédia is, és valamilyen formában megtalálható volt az RMDSZ kampányában is, ez egy nagymértékű mozgósítást ért el.
– Most némileg egyszerűbb a helyzet, hiszen nincs helyi verseny, viszont már másfél hete dübörög a kampány, és az EMSZ közösségimédia-oldalain az Ön kampányvideóján kívül nem találtunk más, a jelenlegi kampányra utaló bejegyzést. Tehát az EMSZ-nél alig lehet látni, hogy most választási időszakban vagyunk. Mire lehet számítani a következőkben az Erdélyi Magyar Szövetség részéről?
– A helyzet az, hogy ott, ahol az Erdélyi Magyar Szövetségnek számottevő képviselete van, esetleg települést vezet, ott nagy valószínűséggel, hogy mozgósítás lesz az utolsó két hétben, mert azzal teljesen egyetértünk a megállapodás szellemében is, hogy országosan közösen kell fellépni és egy erős képviselet kell.
– Elég a hátra lévő két hét arra, hogy ha még csak most dolgozzák ki az üzenetet? Mások már hónapokkal korábban elkezdték a kampányt…
– Az országos kampány az működik. A helyi kampányok a múlt héten, ezen a héten kezdtek el bepörögni. Megint van egy olyan dolog, ami első alkalom, és nem lehet szerintem kiszámítani, hogy milyen hatással van, nevezetesen az, hogy gyakorlatilag három egymás utáni hétvégén menni kell szavazni. Hogy ez most mozgósítólag hat-e, vagy untatja a szavazókat, ezt kell valahogy az utolsó pillanatban, az utolsó hetekben áthidalni.
– Az előrejelzések szerint ismét nagyon magas lesz a részvétel mind az elnök-, mind pedig a parlamenti választáson, ami nagymértékben megnehezíti a romániai, erdélyi magyarság helyzetét, már csak azért is, hogy az RMDSZ egyáltalán átlépje az 5 százalékos küszöböt.
– A részvétellel kapcsolatban az én véleményem az, hogy amit most mérnek, pont azért, mert három hétvégén különböző választások vannak, az emberek elsősorban az első választásra válaszolnak. Tehát ugye az első lesz november 24-én, az államfőválasztás első fordulója. Azon biztos, hogy magas lesz a részvétel, mert mindenki a jelöltjére próbálja behúzni a szavazatok nagy részét.
– Az elmúlt négy évben – ugyancsak választási együttműködés révén az RMDSZ listáján bekerülve – ott volt Bukarestben, megláthatta, megtapasztalhatta a bukaresti attitűdöt. Ennek fényében mit mond, miért fontos elmenni most is szavazni?
– Hát azt kellett tapasztaljam itt Bukarestben, hogy ha kimondottan csak a magyar közösséget érintő kérdésekről beszélünk, mint a nyelvhasználati jogok, vagy bármilyen, a közösséget érintő kérdésről, ami valamilyen formában már benne van valamilyen jogszabályban, azt kellett megtapasztaljam, hogy gyakorlatilag semmi nincs kőbe vésve. Tehát nincsen semmilyen intézményes garancia arra, hogy egy adott pillanatban bármilyen ötlet vagy indíttatás alapján egy valamilyen többség azt ne tudná bármikor megváltoztatni. Tehát ez az a helyzet, ami azt kívánja meg, hogy itt legyen egy magyar képviselet a parlamentben, amely jelen pillanatban legalább megőrzi ezeket az intézkedéseket. Mert azt is láthattam, hogy nagyon nehéz terjeszteni, kiterjeszteni ezeket ilyen körülmények között. Van egy csomó olyan törvénytervezet beterjesztve, ami kimondottan magyar közösségi kérdéseket tartalmaznak, amelyek ott vannak a bizottság fiókjaiban és nem kerülnek elő. Tehát nem egy egyszerű kérdés, és ezért egyértelmű, hogyha nem lenne magyar képviselet, akkor ezek a kérdések sokkal könnyebben lesöpörhetők lennének az asztalról.
– Mit üzen a válaszóiknak?
– A mi választóinknak azt tudom üzenni, hogy ha megkötöttük a megállapodást, akkor most végig kell vinni. Mi mind a négy választásra kötöttünk megállapodást, és országosan egy erős magyar képviseletre van szükség a parlamentben.