2021 márciusában a kormány helyi érdekű turisztikai településsé nyilvánította Székelyhidat, amely által új pályázási és fejlesztési lehetőségek nyíltak meg városunk előtt. Ugyanakkor a magánbefektetők is felismerték az ebben rejlő lehetőséget, hiszen mint ismert, 2022-ben megnyitotta kapuit a Királyhágómelléki Református Egyházkerület által működtetett KRE-SPA gyógyfürdő, de a szomszédságában lévő Hegyközszentmiklósi Gyógy- és Strandfürdő esetében is folyamatos fejlesztéseknek lehetünk tanúi, illetve a székelyhídi termálstrand is jelentős átalakuláson ment keresztül, a fejlesztések jelenleg is zajlanak. Szintén fontos megemlíteni, hogy bővült a helyi szálláslehetőségek listája, vendégházak, agropanziók nyílnak folyamatosan.
Béres Csaba polgármester emlékeztetett arra, évekkel ezelőtt egy szakemberek által elvégzett fejlesztési stratégia megállapította, hogy településünkön városfejlesztési szemszögből két olyan szegmens van, ami az elkövetkezendő években fejlődhet és amire érdemes építeni: az egyik a mezőgazdaság, a másik a turizmus.
„Ezt alátámasztandó, az utóbbi években valóban történetek ilyen jellegű beruházások, gondolok itt a Hegyközszentmiklóson megépült új strandra, illetve arra, hogy magánbefektetők különböző panziókat építettek és működtetnek” – mondta az elöljáró. Hozzátette, hogy a város adottságait, a termálvizet, a borospincéket, és egyebek mellett a Stubenberg-kastélyt figyelembe véve a következő dolog a turizmus fellendítése érdekében az aquapark megépítése, amihez az első fontos lépés, a kivitelezési szerződés aláírása megvalósult.
Mióta elnyerte a város ezt a státuszt, egyre több különböző tematikájú tábor került megszervezésre mind Székelyhídon, mind pedig a közigazgatásilag hozzá tartozó Hegyközszentmiklóson és Nagykágyán. Az érmelléki borászat is fellendülőben van, a környékbeli impozáns pincékkel és hangulatos pincesorokkal pedig ez is egy potenciális turisztikai lehetőség. Ezt nagyban hivatott segíteni a februárban átadott borlaborral ellátott borászati központ, mely egyidejűleg az Erdélyi Magyar Borászok Egyesületének székháza is. A helyhatóság koncesszióba adta az épületet az egyesületnek, megteremtve a térségi borkultúra fejlődésének új lehetőségeit. A borászati központban ugyanakkor felnőtt borász képzések is zajlanak majd, melyek célja a térségi borászat felzárkóztatása, illetve tapasztalatcsere révén fejlődésének elősegítése. Az első ilyen képzést már meg is szervezték március elején, melyet az Erdélyi Magyar Borászok Egyesületével immár öt éve jó kapcsolatot ápoló egri Eszterházy Károly Katolikus Egyetem képviselői tartottak, akik a technikai tudást hozták el a borászok számára.
Egy, az Emberi Erőforrás Fejlesztési Operatív Program (POCU) által támogatott projektből az önkormányzat tizenkét kezdő vállalkozást támogatott egyenként 25.000 euróval, akik vállalták, hogy beindulásuk után legalább még két évig üzemeltetik a céget. Ezek közül a cégek közül két olyan is van, amely erősíti a turisztika vonalat. Mindkettő Hegyközszentmiklóson működik, az egyik vállalkozás fő tevékenysége a lóasszisztált terápiás foglalkozások, ami a gyógyturizmus vonalát erősíti, a másik pedig magas minőségű BBQ ételek előállításával foglalkozik, ami segíthet fellendíteni a térség gasztroturizmusát.
A vidéki turizmust kedvelők a Natura 2000-es természetvédelmi területeken barangolhatnak, ahol védett állat- és növényfajokat figyelhetnek meg. A szőlő- és borturizmust előnyben részesítő vendégek – a pincelátogatások és borkóstolók mellett – kulturális és művészeti hagyományőrző, valamint modern előadásokat is megtekinthetnek a nemrégiben átadott színházban. Ugyanakkor a történelmi hagyatékként fennmaradt épületek, mint például Nagykágyán a Pongrácz-kastély, Csokalyon a Fényes Elek-kúria, vagy Székelyhídon a Stubenberg-kastély és a grófi pince szintén vonzó látnivaló lehet az érdeklődőknek.